ROTTERDAM ALS BASIS VOOR 'OPERATIE' CROOSWIJK Als exportbrouwerij onderhoudt Rotterdam nauwe en prettige contacten met de Douane en het was welhaast vanzelfsprekend, dat destijds de binnenplaats van de brouwerij als (Crooswijkse) 'basis', waar het muziekkorps zich in alle rust kon opstellen, voor deze gelegenheid beschikbaar werd gesteld. Ook op donder dag 7 september jl. was dit weer het geval. Om ongeveer halfacht marcheerde het korps af, naar de Witte Brug, waar, na aankomst van de ouden van dagen, de Douane Harmonie zich aan het hoofd stelde van de colonne bussen. Onder de vrolijke tonen van de muziek begon toen de rondgang door Crooswijk, waarbij de stoet, ondanks de regen, overal grote belangstelling trok. Op de Crooswijkseweg ten slotte gingen de oudjes huns weegs, terwijl het muziekkorps naar de brouwerij terug keerde, waar op de binnenplaats nog enkele bekende en populaire nummers, onder andere de River-Kwai-mars ten gehore werden gebracht. Na deze 'taptoe' ging het orkest uiteen om in de Raadskelder weer bijeen te komen, waar de muzikanten een glas bier kregen aan geboden, als dank voor hun aandeel in de feestelijke intocht van de ouden van dagen van Crooswijk. Op jong en oud oefent de marsmuziek nog steeds een min of meer magische aantrekkingskracht uit. Wanneer dan ook ergens de trommen worden geroerd en de mars muziek in strak ritme opklinkt, dan is het alsof een geheimzinnige macht de mensen dwingt te gaan in de richting van de muziek. Vooral wanneer een dergelijke gebeurtenis bij avond plaatsvindt. Dat was het geval op donderdag 7 september jongstleden, toen 's avonds om negen uur de Douane Harmonie Nederland de poort van onze Rotterdamse brouwerij binnenmarcheerde om vervolgens op de binnenplaats enkele pittige marsen ten beste te geven. Sinds enige jaren, dit jaar was het voor de derde maal, worden de ouden van dagen van Crooswijk na afloop van hun dagje-uit door de harmonie en drum band van de Douane feestelijk ingehaald. Dit korps, het enige van de Douane in Nederland, staat onder leiding van de heer C. R. Roelvink, met als tamboer-maitre de heer G. Ch. C. van der Veen. Zes jaar geleden werd dit korps opgericht. De opnamendie de fotograaf donderdagavond 7 september jl. op de binnenplaats van de Rotter damse brouwerij maakte, geven een goede indruk van de bijzon dere sfeer die daar toen heerste. Op de foto rechtsboven zien we een gedeelte van de Douane Har monie Nederland, die zich vóór de afmars opgesteld had onder de overkapping. De foto hierboven is gemaakt op de Crooswijkseweg, tijdens de rondgang door het stadsdeel waar mee onze brouwerij zo nauw is verbonden. Rechts: Na afloop gaf de Douane Harmonie op de binnenplaats nog enkele bekende en populaire num mers ten beste. Een romantisch tafereeltje, opgenomen tegen een zakelijke achtergrond. (Foto's P. Ouwens, Rotterdam 5

Vers van 't Vat | 1961 | | pagina 7