Foto rechts: Na de uitreiking moest Ma- thieu (links) uit een bierlaars drinken, of hij wilde of niet. Naast hem de Luxem burgse winnaar Roger Weitzel, rechts de secretaris van de I.B.V., Heinz Schmel- lenkamp Foto onder: De gevel van Café Jan (de grootvader van Mathieu) Bijsmans. 's Avonds was het vilt(je) met enkele lampjes verlicht lieverlee groeide het. Maar het ging pas goed, toen hij, twee jaar geleden, lid werd van de Internationale Ver eniging van Bierviltjesverzamelaars. Op de dag van de uitreiking was hij 's morgens de trotse bezitter van 7.000 verschillende exemplaren. Na de ruilbeurs, 's middags, was zijn verzameling met nog eens vierhonderd viltjes uitgebreid. Elke eerste zondag van de maand is er op zijn kamer, die van onder tot boven is volgeplakt met bierviltjes, gelegenheid om te ruilen. Verder voert hij correspondentie met verzamelaars in veertien landen en schrijft hij naar brouwerijen over de hele wereld, of die nu in Cuba of in Japan gevestigd zijn. En dan vraagt hij niet om een of twee bierviltjes, maar om enkele tientallen. Om te kunnen ruilen, begrijpt uDagelijks arriveert er dan ook „viltjespost" in huize Bijsmans en Mathieu kijkt vreemd op, als er op een dag geen pak ketje voor hem wordt bezorgd. Men zou kunnen zeggen, dat de hobby van Mathieu nauw verband houdt met zijn werk. Hij helpt namelijk in de zaak van zijn vader. Maar hoewel hij of mis schien juist doordat hij menig glas getapt en geser veerd heeft, is hij zelf nog niet aan het drinken van bier toe. Dat bleek op vermakelijke wijze tijdens het offi ciële gedeelte, toen hem en Roger Weitzel door de secretaris van de Internationale Interessengemeinschaft der Bierdeckelsammler, Heinz Schmellenkamp, het „Gouden Bierviltje" was uitgereikt. Terwijl de twee winnaars trots hun pas verworven kleinood aan de aan wezigen toonden, kwam een niet minder trotse vader Bijsmans snel met een drietal bierstiefels aandragen. Mathieu kon er niet onderuit om op zijn onderschei ding te drinken, maar of het van harte ging laat u de foto zien, die juist op dat moment werd gemaakt. Mathieu was overigens, door de vele felicitaties die hij in ontvangst moest nemen, dit „moeilijke ogenblik" snel vergeten. Kort daarna moesten wij helaas de menigte feestvierende bier(vilties)verzamelaars verlaten, onze trein wachtte (niet). Bij het weggaan maakten wij nog snel een foto van de gevel van het café, die door onze afdeling reclame met een enorm Heineken-vilt(je) en enkele internationale vlaggen was „opgeluisterd". Wellicht bevinden zich onder onze lezers ook enkele bierviltjesverzamelaars. Eén althans hebben wij er ge vonden. Het is portier Hompe van onze Amsterdamse brouwerij. Zijn verzameling is echter nog maar in het beginstadium. Misschien komt u ergens eens een bijzonder viltje tegen...En, indien er onder onze lezers nog meer serieuze viltjesverzamelaars zijn, de rubriek Di versevaatjes" advertentiesstaat voor hen open om een eerste ruilcontact te zoeken. 13

Vers van 't Vat | 1961 | | pagina 15