MATHIEU BIJSMANS IN HEERLEN zoon van Ileineken-afnemer) WINNAAR VAN HET „GOUDEN BIERVILTJE 1961" Heerlenzaterdag 5 augustus 1961. Indien u ooit in dit gezellige streekcentrum van ons mooie Zuid-Limburg komt, vergeet dan niet een bezoek te brengen aan een van de oudste zaken in deze stad, café Jan Bijsmans in de Akerstraat. Wanneer u, als zo vele, ontelbare bezoekers vóór u, de uitgesleten drempel achter u hebt gelaten, staat u meteen middenin de gezellige sfeer, die deze zaak al zo vele, vele jaren typeert. Het interieur, dat met het café van vader op zoon is „overgegaan" draagt er belangrijk toe bij, dat vele Heerlenaren juist in deze typische omgeving hun glaasje bier, Heineken uiteraard, komen pakken. De reden van ons bezoek, die zaterdag, had slechts zijdelings met bier te maken. Zo veel temeer echter met bierviltjes. En alles met het „Gou den Bierviltje"waarmee Mathieu, zoon van de eige naar van het café, als eerste Nederlandse verzamelaar werd „onderscheiden"De winnaar van het tweede „Gouden Bierviltje 1961", dat die dag werd uitgereikt, was de Luxemburger Roger Weit zei, die aan zijn ver zameling van 13.000 (dertienduizend!) verschillende bierviltjes eveneens een gouden exemplaar (waarde f 450,kon toevoegen als onderscheiding voor de grootste en best verzorgde verzameling van zijn land. Sinds 1959 wordt elk jaar door de „Internationale In- teressengemeinschaft der Bierdeckelsammler", die 700 verzamelaars verdeeld over 20 landen telt, een gouden viltje uitgereikt aan diegene van haar leden, die op dat ogenblik de grootste verzameling heeft. De eerste maal gebeurde dat in Duitsland, vervolgens in 1960 in Oos tenrijk en dit jaar dus in ons land. In 1962 zaj in Londen een Engelsman met het gouden viltje worden onderscheiden, terwijl, als de plannen doorgaan, in 1963 dit evenement op Amerikaanse bodem zal plaatsvinden. Op de dag van de uitreiking, 5 augustus jl., vormde café Jan Bijsmans een internationaal trefpunt van ver zamelaars uit zeven landen. Engelsen, Fransen, Duitsers, Oostenrijkers, Belgen, Luxemburgers en Nederlanders waren met koffers vol bierviltjes naar Heerlen getogen om te trachten op de ruilbeurs, die aan de uitreiking voorafging, hun collecties met nieuwe exemplaren uit te breiden. In een speciaal voor dit doel ingericht zaal tje achter het café, ja zelfs in de tuin, werd een leven dige ruilhandel gedreven, waarbij menig viltje van eige naar verwisselde. Over zo'n verzameling en de moeite, die men er voor doet, moet u niet gering denken. Onze Mathieu Bijs mans, 18 jaar oud, begon vijf jaar geleden viltjes te verzamelen. Op een dag kreeg hij er een paar en van Bij de foto's. Rechtsboven: Mathieu Bijs mans, de Nederlandse winnaar van het Gouden Bierviltje"met een gedeelte van zijn verzameling Links: Ook de heer Henquet, onze ver tegenwoordiger in Zuid-Limburg, was aanwezig om de winnaar geluk te wensen Rechts: Deze Duitse verzamelaar gaat zelfs in bierviltjes gekleed 12

Vers van 't Vat | 1961 | | pagina 14