W. ZUIDEMA: Wan alles in hout Dit is zijn hobby Het komt nogal eens voor, dat iemand pas op latere leeftijd, dat wil zeggen als hij twintig, dertig jaar oud is, een hobby ter hand neemt. We kennen mensen, die na de geboorte van hun eerste spruit voor de eerste maal naar een camera grepen en die zich daarna tot ver dienstelijke amateurfotografen hebben ontwikkeld. Een hobby kan echter ook wel eens geboren worden uit een zekere noodzaak of simpel uit de gedachte: Laat ik het ook 'ns proberen. Soms ook uit beide. Zoals bij de heer W. Zuidema, die u overdag aan kunt treffen op de afdeling begroting en verslaggeving van onze Rotter damse brouwerij. Om hem 's avonds thuis over zijn hobby te spreken, moet u zich naar Moordrecht, een van de dorpjes onder de rook van Gouda, begeven. Dat kan per bus, en dan houdt u er bovendien nog een kostelijke tocht door een bij uitstek Hollands polder landschap aan over. Daar in Moordrecht, weggedoken achter de dijk, ligt een nieuwe wijk, waar de Zuidema's enkele maanden geleden hun eigen home betrokken. Voor die tijd echter hebben zij, gedurende een vijftal jaren, de problemen van een nauwe behuizing gekend. Uit die periode stamt de hobby van de heer Zuidema, die voordien nooit iets in het doe-het-zelf-genre ge maakt had. Na zijn huwelijk bracht het ruimtegebrek hem op de gedachte: Laat ik het ook 'ns zelf proberen. Hoewel hij over hoegenaamd geen erva ring beschikte, was het eerste werkstuk, een combinatie kast-boekenplank (ruim 4 meter lang), meteen al een succes. Helaas kunnen we u er geen foto van laten zien, omdat de kast inmiddels uit elkaar genomen is en de onderdelen voor andere doeleinden gebruikt zijn. Maar, zoals mevrouw Zuidema ons vertelde, iedereen was destijds vol bewondering voor deze eerste „schepping" van haar man en men kon bijna niet geloven, dat deze zelf ontworpen en geconstrueerde Foto rechts boven: De heer Zuidema, hier bezig aan zijn werkbank, beschikt nu over meer gereedschappen dan toen hij begon. Foto boven' Enkele van de werkstukken van de heer Zuidema. Het kinderledikantje (zie ook toto rechts) is een van de mooiste resultaten van zijn hobby. combinatie was gemaakt door een be ginneling, die bovendien over weinig werkruimte en nagenoeg geen gereed schap beschikte. Al doende leert men en na dit eerste, succesvolle werkstuk kreeg de heer Zui dema zo'n plezier in het knutselen, dat het als vanzelf zijn hobby werd, zij het dat die gericht was op het maken van praktische dingen. Na de combinatie kast-boekenplank, die uiteraard van hout was, beproefde hij zijn krachten op een ander materiaal, namelijk elektriciteits buis. Het resultaat was een stevige, be trouwbare kinderstoel, die inmiddels al door dochter nummer twee in gebruik genomen is. Daarna keerde hij weer terug naar het hout en maakte hij voor de kinderen allerlei speelgoed. Intussen kwam het einde van de huis vestingsproblemen in zicht en toen de Zuidema's in januari van dit jaar wisten, dat zij over enkele maanden in hun eigen home zouden trekken, begon de heer des huizes aan een paar grote werkstukken, kinderledikantjes voor de beide dochters en vervolgens een tweepersoonsbed. Ver der maakte hij nog de ombouw voor een opklapbed en onder andere een kinder schoolbord. Wij hebben natuurlijk alle produkten van de praktische hobby van de heer Zuidema gezien en wij waren, eerlijk gezegd, een tikkeltje jaloers op de resultaten van het werk van deze doe-het-zelf-timmerman- meubelmaker. Resultaten, die gezien mogen worden. Eenvoudig en strak van opzet, stevig in elkaar gezet en keurig afgewerkt. Grootse plannen heeft de heer Zuidema op het ogenblik niet. Als de gemeente lijke bepalingen het toelaten gaat hij straks een volière in de tuin bouwen, terwijl er verder nog een poppenhuis, een verkleinde uitgave van hun eigen huis, op het programma staat. „Maar", zegt hij, „het is niet zo, dat ik elke avond met mijn hobby bezig ben. Je moet er echt zin in hebben. Bovendien, er is in huis nog genoeg te knutselen, te repareren of te schilderen". Waarmee, dachten wij op de terugweg, je op allerlei manieren het nuttige met het aangename kunt verenigen. 11

Vers van 't Vat | 1961 | | pagina 13