Links: „Bowling", de moderne vorm van kegelen, waarbij men geen zorg hoeft te dragen voor het opzetten van de kegels en het retourneren van de bal. Vernuf tige machines hebben dit werk overge nomen waardoor het spel sneller kan verlopen. De komst van deze machines heeft het spel de laatste tien jaar in de Verenigde Staten en sinds kort ook in verscheidene Europese landen een grote populariteit bezorgd. In de V.S. 25 miljoen spelers De American Machine Foundry Company begon zich in 1938 voor bowling te interesseren. De maat schappij was ervan overtuigd, dat deze tak van sport nog meer beoefend zou worden als men machines zou gebruiken die de kegels automatisch op hun plaats zetten en de bal weer naar de speler terugzenden. Deze werkzaamheden werden echter door de oorlog onderbroken. In die tijd wijdde de American Machine Foundry Company haar krachten aan de vervaardiging van oorlogsmate riaal, zoals bijvoorbeeld radaranten nes. In 1946 nam men de ontwikke ling van de automatische bowling machine weer ter hand en onder de naam „AMF Automatic Pinspotter" werd tenslotte in 1952 de thans ge bruikte machine op de markt gebracht. Door deze machine werd het beeld van bowling-activiteiten op revolu tionaire wijze veranderd en is er ook een gestadige stijging van het aantal bezoekers aan bowlingcentra te be merken: miljoenen Amerikanen brach ten sindsdien hun vrije tijd door in de De automatische kegelopzetmachine van voren gezien. moderne en groots opgezette bowling hallen, die men overal in de Verenig de Staten kan vinden; men schat het aantal spelers in de Verenigde Staten op ruim 25 miljoen. Sinds 1959 heeft de American Machine Foundry Company ook in Europa en in andere delen van de wereld het „automatisch bowlen" ingevoerd. In alle lagen van de bevolking kan men ook daar veel enthousiasme voor dit nieuwe spel waarnemen. Tot dusverre heeft de American Machine Foundry Company het spel ingevoerd in Zweden, Noorwegen, Groot Brit- tannië, Frankrijk, Monaco, België, Italië, Duitsland, Oostenrijk, Zwitser land, Mexico, Bahama-eilanden, Ber muda, Porto Rico, Venezuela, Liba non, Australië en Japan. Als teken van het succes van de American Machine Foundry Com pany kan vermeld worden, dat er tot nu toe ongeveer 90.000 „pinspotters" in alle werelddelen zijn of in de naaste toekomst worden geïnstal leerd. In Europa heeft de maatschap pij er thans bijna 2.000 geplaatst. Enige spelregels Elke partij bestaat uit tien spelen, waarvan de uitslag in tien genum merde vakjes wordt opgetekend. Het maximum aantal ballen is twee per spel. Als men alle tien kegels in één keer omverwerpt („strike") krijgt men tien punten, met toevoeging van het aan tal punten van de twee volgende wor pen. Werpt men de tien kegels om in twee keer („spare"), dan krijgt men eveneens tien punten, maar dan alleen met toevoeging van het aantal punten van één volgende worp. Wordt die volgende worp een „strike", dan zijn dus in totaal 20 punten gescoord. Werpt men echter maar 5 kegels om, dan mag men totaal 15 punten op schrijven in het vakje van de „spare". Werpt men minder dan tien kegels om in twee worpen, dan telt alleen het aantal gevallen kegels. Het kan voorkomen dat men bij het tiende en laatste spel drie worpen mag doen. Dit is het geval wanneer de eerste worp van dat tiende spel een „strike" is. Men mag dan immers het uit de twee volgende worpen behaalde aantal punten bij de tien punten van de „strike" voegen, zodat men in totaal drie keer mag werpen. Wordt de tweede worp van het tiende spel een „spare", dan heeft men eveneens recht op een derde worp. Een speler die twaalf keer achtereen een „strike" werpt, behaalt daarmee het maximum aantal punten: 300. Het gemiddelde van goede spelers ligt om streeks de 150. Het is duidelijk, dat men in een wed strijd zeer geconcentreerd moet spelen. Een tegenstander die ver achter ligt kan met een paar goede spelen de leiding overnemen. De techniek van het spel vereist het dragen van speciaal schoeisel, waar van de linkerschoen een zool van leer en de rechter een zool van rubber heeft. Men kan deze schoenen huren. Het aardige van dit spel is, dat ook beginnelingen goede resultaten kunnen boeken en dat jong en oud bowling kunnen beoefenen. Voor bowling als wedstrijdsport is het van groot belang, dat de spelregels waaronder voor schriften voor de banen interna tionaal gelijk zijn. Men speelt indivi dueel of in een team -meestal van vijf personen. 7

Vers van 't Vat | 1961 | | pagina 9