KEGELEN BOWL I N G De oorsprong van het kegelen is niet precies bekend, maar de eerste ver melding van een spel dat erop lijkt, is te vinden op Egyptische beeldhouw werken die dateren van 5200 jaar voor Christus. Ten tijde van Caesar werd in Zwitserland een soort kegelen gespeeld, dat beschouwd wordt als de voorloper van het Italiaanse spel, genaamd „bocci". De eerstvolgende betrouwbare gegevens omtrent kegelen stammen uit het Duitsland van de derde eeuw. Geschiedkundigen zijn het erover eens dat het moderne kegelen zijn oorsprong vond in de kathedralen van die tijd niet als een sport, maar als een godsdienstige ceremonie onder de naam „kegling". Het aantal omvergeworpen kegels was de maatstaf voor de godvruchtigheid. Tijdens de middeleeuwen begon kege len een sport te worden in landen als Frankrijk, Engeland en Nederland, waarbij in elk land verschillende variaties in zwang waren. Toen de Nederlanders in 1626 Nieuw Amster dam stichtten, brachten zij het spel van de negen kegels mee, dat in Amerika snel populair werd. In de loop der tijden ontaardde het in een gokspel. De kerkelijke autori teiten veroordeelden het; zij maakten daarbij echter de fout bij hun verwer ping té precies te zijn. Daar het spel met de negen kegels veroordeeld werd, herleefde het als een spel met tien kegels. Als zodanig kwam het nieuwe spel aan bod in 1874, toen een zekere Joseph Thrum een paar banen aan legde in de kelders van zijn café in Greenwich Village, New York. On middellijk vond hij vele navolgers. In 1895 werd het American Bowling Congress" opgericht, dat de regels voor ,,Ten pin bowling" vaststelde. Sindsdien heeft bowling een storm achtige ontwikkeling doorgemaakt. Het spel heeft zich eerst in de Ver enigde Staten enorm verbreid en in de laatste jaren is het met groot succes ingevoerd in landen van de overige werelddelen. Ontplooiing Drie factoren hebben vooral bijge dragen tot de ontplooiing van bow ling na de tweede wereldoorlog, te weten de komst van de televisie, de moderne keukenuitrusting en de auto matische bowlingmachines. In de Verenigde Staten heeft de televisie een rol gespeeld, doordat zij geregeld de bowling-toernooien aan de kijkers liet zien. De moderne keukenuitrusting heeft de huisvrouw bevrijd van veel huishou delijk werk en heeft haar dus meer vrije tijd gegeven, terwijl zij aan de andere kant meer behoefte gevoelt aan beweging. Bowling is voor vele vrouwen een goede oplossing ge bleken. De belangrijkste factor echter is wel de komst van de automatische bow lingmachine. Voordien moesten de kegels telkens door kegeljongens op de plaats gezet worden; dat was een vermoeiend karwei, waarvoor ze nog weinig betaald kregen ook, en hun aanwezigheid was lang niet altijd zeker. De spelers moesten bij elke worp wachten; het spel verliep zeer traag. Sinds de automatische kegel- opzetmachines, ontwikkeld door de American Machine Foundry Com pany, waren ingevoerd, veranderde het hele aspect van het spel. Nu kan men op één baan veel meer spelen uitvoeren. Sommige bowling-centra zijn zelfs dag en nacht geopend. Doordat dit een betere bedrijfsvoering mogelijk maakt, konden de nieuwe bowling-centra ook luxueuzer worden uitgevoerd, waardoor spelers uit alle lagen van de bevolking worden aan getrokken. Achter de schermen van de bowling banen vindt men de automatische kegel- opzetmachines. Zij zorgen ervoor, dat de bal naar de speler wordt teruggespeeld, dat de kegels weer automatisch op hun plaats gezet worden en de omgevallen kegels van de baan worden geveegd. In dien bij de eerste worp niet alle kegels zijn omgegooid, neemt de machine de nog staande kegels even op, veegt de baan schoon en zet de overgebleven ke gels weer op hun plaats na de worp, ook al zijn ze van hun oorspronkelijke plaats geschoven. 6

Vers van 't Vat | 1961 | | pagina 8