jL SCHERMTHEORIE (I) Teneinde de schermsport, de edele en sportieve tweestrijd op de wa penen, die voor niet-ingewijden zo moeilijk te volgen is, nader onder uw aandacht te brengen, hebben wij de redactie van „Onder de Vlam", het wekelijks verschijnende personeelsblad van Shell Nederland Raffi naderij N.V., om toestemming gevraagd tot het overnemen van een serie artikelen, waarin allerlei facetten van deze sport op eenvoudige en duidelijke wijze worden belicht. Wij zijn genoemde redactie dank baar voor de verkregen toestemming en wij kunnen u tot ons genoegen hieronder de eerste aflevering uit deze serie voorleggen. DE WAPENS In tegenstelling met de grote ver scheidenheid van wapens, die men vroeger bij het werkelijke tweegevecht tegenkwam, kent de schermsport er maar drie, te weten: de floret, de degen en de sabel. Bij ieder van deze wapens kunnen we onderscheiden: a. de kling, b. de kom, c. de greep, d. de opsluitmoer. De floret Van de drie wapens is de floret bij uitstek het geschiktste oefenwapen. Het is het lichtste, buigzaamste en sierlijkste wapen, waarmee de fijnste en kleinste bewegingen uitgevoerd kunnen worden zonder daarbij de puntvastheid te verliezen. Het ge wicht van het wapen moet minder zijn dan 500 gram. De lengte is 110 cm. De kling meet buigzaam zijn doch mag niet te veel zwiepen. De middellijn van de kom bedraagt 12 cm. De floret is uitsluitend een steekwapen en er wordt mee ge schermd door dames en heren. De degen De degen is een zwaarder steekwapen en er wordt dan ook alleen maar mee geschermd door heren. Het wapen mag niet meer wegen dan 770 gram. De lengte bedraagt weer 110 cm. De kling is stugger en iets breder dan die van de floret. De middellijn van de kom is 13,5 cm. De sabel Met de sabel mag, in tegenstelling met de andere wapens, gestoken en gehouwen worden. De sabel weegt plusminus 500 gram. De lengte is 105 cm. Daar dit wapen iets anders in de hand gehouden wordt, is de kom iets groter en van een andere vorm dan de vorige. De houwen mo gen uitgevoerd worden met de gehele snijkant en een derde van de rugzijde, gerekend van de punt. Ook dit wapen is alleen voor heren. Van alle wapens is natuurlijk de punt beschermd om verwondingen te voorkomen. DE KLEDING Zoals de wapens, moet ook de kle ding aan diverse eisen voldoen. De belangrijkste is, dat ze de schermster of de schermer de grootst mogelijke bescherming biedt. We moeten even wel bedenken dat de kleding de be wegingsvrijheid zo min mogelijk mag belemmeren. De kleding mag geen lussen of strikken hebben waar het wapen van de tegenstander in vast kan geraken. Ze mag tevens niet te glad zijn aangezien anders de steken eraf zouden glijden. Tot de uitrusting van de schermer behoren: het vest, de broek, kousen of sokken, schoenen, een handschoen (voor de gewapende hand) en een masker, bestaande uit fijn gaas waar de punt van het wapen niet doorheen kan maar dat toch het uitzicht niet te veel belemmert. Degenschermers zijn verplicht onder hun vest een ondervest van hennep te dragen. Dames moeten in het bezit zijn van borstbeschermers van een of andere harde stof. De schermkleding is wit. HET TERREIN Het schermen geschiedt op een loper van linoleum of rubber van bepaalde lengte en breedte. Voor het floret- schermen is deze 12 meter lang en ongeveer 2 meter breed. Voor degen en sabel 24 meter lang en ongeveer 2 meter breed. Zoals u op de teke ningen kunt zien, zijn er op de loper een aantal lijnen getrokken: a. de middellijn, b. de stellinglijnen, c. de meterlijnen en d. de eindlijnen. BIERBURENHULP Deze merkwaardige situatie ontstond enige tijd geleden, toen een van onze Bossche chauffeurs met zijn oplegger de Bavaria- brouwerij te Lieshout wilde passeren. Door het onvoldoende vrij zijn van de weg ge raakte de trekker „aan lager wal", dat wil zeggen in de zachte berm. Dank zij de spontane en snelle hulp van het Bavaria- personeel was het oponthoud voor onze chauffeur gelukkig niet van lange duur. De kisten bier werden overgeladen op een Bavaria-oplegger en nadat onze trekker op het droge was gezet, kon hij zijn vracht weer overnemen en zijn weg vervolgen. De situatie op de foto is waarschijnlijk een unicum, want het zal wel de eerste (en enige) keer geweest zijn, dat kisten Heine- ken bier op een Bavaria-oplegger prijkten. DEN BOSCH HEEFT WEER WAT Jan Kornaat, afdeling Postkamer, „be treedt" het archief in de kantoorbarak in Den Bosch. Door verbouwingswerkzaam heden beschikte het archief (tijdelijk) niet over een normale ingang. 15

Vers van 't Vat | 1961 | | pagina 17