de eredivisie van het seizoen '59-'60. En wat de „gewone" bandjes betreft, de sigarenfabrieken brengen hun merk dikwijls met zo'n grote ver scheidenheid van afbeeldingen in vele, fraaie kleuren, dat men op al dit moois niet gauw uitgekeken raakt. De hobby van de heer Legius dateert niet, zoals u misschien zou denken, uit zijn jeugd. Nee, het is nog maar enkele jaren geleden, dat hij ermee begon. Dat ging zo. Op een dag vond zijn vrouw tussen wat boeken een schrift met ongeveer 250 sigaren bandjes, die zo'n twintig jaar oud waren. Op haar suggestie „Het zou wel leuk zijn om daarmee door te gaan", reageerde haar man prompt. Het resultaat? Een hobby, die tot uit drukking komt in een rijke en ge varieerde verzameling; een hobby ook, die hem en zijn vrouw in aan raking brengt met andere landen, steden en mensen. Mevrouw Legius Enkele van de vele bandjes waarop leden van ons Koninklijk Huis staan afgebeeld. heeft het niet bij die ene suggestie gelaten. Zij heeft haar man steeds zo veel mogelijk bij zijn hobby geassis teerd. Tijdens hun vakanties in bin nen- en buitenland wordt de route meestal zo gekozen, dat zij langs een stad komen, waar een sigarenindustric is gevestigd. En het moet wel gek gaan als na zo'n reis de collectie niet met enkele mooie exemplaren is uit gebreid. Het speuren naar oude en nieuwe exemplaren door middel van correspondentie met andere verza melaars en met bedrijven in binnen- en buitenland, is een van de meest boeiende kanten van deze hobby. Si garenbandjes zijn niet, zoals post zegels bijvoorbeeld, te koop. Je moet dikwijls heel wat moeite doen om een bijzonder exemplaar te pakken te krijgen. Maar de voldoening is er des te groter om. Soms krijgt de heer Legius een doos met losse bandjes of een kleine verzameling aangeboden. Maar de meeste voor hem nieuwe exemplaren komen in zijn bezit door zijn onvermoeibare naspeuringen, zo wel in ons land als daarbuiten. De correspondentie heeft soms tot gevolg, dat een bezoek wordt gebracht bij een verzamelaar van over de grens, of dat een buitenlandse „leverancier" hen in Amsterdam komt opzoeken. Bladerend door de rijkdom van de verzameling van de heer Legius is men gauw enkele uren kwijt. En dan heeft men nog lang niet al zijn exemplaren gezien. Maar er is meer. Onze gastheer is een echte doe-het- zelf man en dat komt hem bij zijn hobby goed van pas. Op het ogen blik is hij bezig met een wel heel bijzonder werk, namelijk het aan leggen van een catalogus van alle bestaande sigarenbandjes voor zover deze in de verschillende series bekend zijn. Een reusachtig karwei, dat de heer Legius samen met een Belgische verzamelaar, aan de hand van hun beider collecties, uitvoert. Het begin is er. De eerste fotokopieën van een aantal series zijn gereed mèt de bij behorende beschrijving, waarin de onderlinge verschillen tussen de band jes alsook de eventueel ontbrekende exemplaren worden genoemd. Het is geen eenvoudige opgave, temeer niet, omdat geen enkele sigarenfabriek pre cies weet te vertellen wélke bandjes in de loop der jaren zijn uitge geven Een gedeelte van een van de mooiste series slgarenmerken, ,,De Huifkar" uit Oisterwijk. Wilt u nog meer weten over deze in teressante hobby, of heeft u wellicht nog ergens een kleine verzameling uit uw jongensjaren? Bij de heer Le gius bent u, evenals wij dat waren, van harte welkom! U heeft ook een hobby? Een andere liefhebberij, maar zeker zo interes sant? Laat ook anderen meedelen in de vrijetijdsbesteding, die u zo veel genoegen verschaft. Uw redacteur maakt graag een afspraak met u voor een bezoek bij u thuis. De voetbalartiesten van Feijenoord, seizoen '59—'60. ii

Vers van 't Vat | 1961 | | pagina 13