Th. Legius: 30.000 (verschillende) sigarenbandjes DIT IS ZIJN HOBBY Er zijn hobbies en hobbies. "Wanneer u hoort, dat iemands liefhebberij het verzamelen van sigarenbandjes is, bent u gauw geneigd te zeggen: „Een beetje kinder lijk, niet?" Wacht, u begaat een grote vergissing en bij nader inzien, dat wil zeggen het bekijken van een echte, grote verzameling, zult u dan ook, verbaasd over zo veel moois en interessants, schielijk uw woorden in trekken. Want het verzamelen van deze op zichzelf waardeloze strookjes papier blijkt een boeiende hobby te zijn. Een hobby, die de eigenaar van de soms bizarre en veelal in levendige kleuren uitgevoerde bandjes een bijzonder genoegen verschaft. Een hobby ook, die hem in gedachten (en soms ook in werkelijkheiddoor vele landen en steden voert, hem vertrouwd maakt met de beeltenissen op minuscuul kleine fotootjes van keizers, koningen, presidenten en dictatoren, van be roemde componisten, dichters en andere kunstenaars. Een liefhebberij, die de belangstellende buitenstaander van de ene verbazing in de andere doet vallen vanwege het enorme aantal exemplaren en de duizend-en-een onderwerpen, die op de bandjes staan afgebeeld. Ook de brouwerijen hebben, evenals vele andere bedrijven, een eigen sigarenbandje. Een van de ongeveer 200 serieuze Ne derlandse verzamelaars-van-sigaren bandjes is de heer Th. Legius, die u overdag op de expeditie van onze Amsterdamse brouwerij kunt vinden. In zijn vrije tijd is hij veelal bezig met zijn verzameling die uit niet min der dan 30.000 verschillende bandjes, ondergebracht in 17 albums, bestaat. In totaal bezit de heer Legius naar schatting 150.000 sigarenbandjes, waaronder natuurlijk vele „dubbele" exemplaren. Die albums bevatten bandjes uit Amerika, Spanje, België, Duitsland en een grote verscheiden heid van Nederlandse exemplaren. Zo zijn er aparte albums voor de merken Karei I en Willem II en voor de bandjes van de bekende en de minder bekende Nederlandse sigaren fabrieken. Verder werden en worden er in opdracht van vele bedrijven en firma's in ons land zo veel band jes uitgegeven, dat ook hiervoor een apart album moest worden aange legd. Ook zijn er exemplaren, die moeilijk onder een bepaald hoofd zijn onder te brengen (drie albums). Daar naast bestaan er bandjes, die als zo danig worden uitgegeven, maar die nooit een sigaar hebben gesierd. Na- maakbandjes dus, maar de echte ver zamelaar rust niet, vóór hij ook de series daarvan zo compleet mogelijk Leden van zeven Europese vorstenhuizen op sigarenbandjes afgebeeld. Van boven naar beneden en van links naar rechts: Koningin Wilhelmina, tsaar Nicolaas II, keizer Wilhelm II en Wilhelm I, koning Christiaan II, koning Leopold II, keizer Frans Joseph en koning Edward II. in zijn bezit heeft. De onderwerpen die op de sigarenbandjes voorkomen, we beschreven er reeds verscheidene, zijn te veel om op te noemen. Toch willen wij u enkele bijzondere voor beelden niet onthouden. In de eerste plaats de handelsmerken van de be kendste brouwerijen uit binnen- en buitenland. Dan vindt u op een aan tal bandjes de verkeerstekens terug, u komt alle mogelijke automerken tegen, terwijl de sportliefhebbers ver rast worden door een complete por trettengalerij van de voetballers uit 10

Vers van 't Vat | 1961 | | pagina 12