competitie hebben geleid. Verder beloofde hij, ook namens zijn teamgenoten de heren G. Kapteins en G. de Graaf, te trachten de opmars, zo de heer Van Opstal zei, voort te zetten. Hierna moest dit heuglijke feit gevierd worden. Dat iedereen het hiermee eens was bleek al heel spoedig. Tot slot: veel succes bij de promotiewedstrijden. J. H. Schermen - Theorie De sabel is een steek- en houwwapen. Dit laatste zowel met het scherp als met het ruggescherp. Dientengevolge zijn treffers, toegebracht met de punt of met het scherp, gelijkelijk geldig, welk deel van het geldig trefvlak zij ook hebben getroffen. De treffer toegebracht met elk deel van het scherp wordt als houw van het scherp aangemerkt, één toe gebracht met het voorste 1/3 gedeelte van de rug wordt als houw met het ruggescherp aangemerkt. Geen treffer toegebracht met het overige deel van het wapen behalve de punt wordt geteld. Houwen door het ijzer d.w.z. welke tegelijkertijd geldig trefvlak en de sabel van de tegenstander raken, zijn geldig telkenmale als zij duidelijk met het scherp op geldig trefvlak aankomen. Het geldig trefvlak omvat het gehele gedeelte van het lichaam boven de horizontale lijn door de toppen van de plooien tussen de dijen en het lichaam van de scher mer, als deze in stelling staat. Treffers aangekomen op ongeldig trefvlak worden als geldig aangemerkt telkenmale als de schermer, hetzij opzettelijk, hetzij door een ongewone houding, een on geldig trefvlak in de plaats van het geldige stelt. Ruw heid of geweld is bij het schermen niet toegestaan, het is een edele sport waarbij gratie, lenigheid en snelheid op de voorgrond treden en het reactievermogen van de schermer wordt opgevoerd. De dames schermen uitsluitend floret terwijl de heren op drie wapens schermen, nl. floret, sabel en degen. Iedere treffer door een der schermers rechtstreeks toe gebracht of door de wering op een deel van het lichaam, waarop de treffers niet worden geteld, maakt een einde aan de gevechtsgang en doet elke daarna aangekomen treffer teniet. Gewoonlijk vinden de wedstrijden op sabel plaats om vijf treffers met een tijdsduur van 6 minuten zuivere schermtijd. Een rechtstreekse aanval met de sabel moet door de tegenstander geweerd worden, waarna hij dus na de wering zelf een houw of steek mag plaatsen. Een voor steek of voorhouw moet te allen tijde een tempo vóór zijn, anders gaat men dit rekenen als meeslaan of mee steken. Elke schermer heeft in een wedstrijd twee nevensecon danten, terwijl de wedstrijd wordt geleid door de Jury- President. Na elke gevechtsgang roept de Jury-President halt (wanneer hij vermoedt of gezien heeft dat er een tref fer is gevallen) en gaat dan vragen aan de neven secondanten van de schermer die de aanval begonnen is of er een treffer is gevallen. De nevensecondant heeft een stemrecht van één punt voor of tegen; tevens kan hij onthouding zeggen, hetgeen niet voor of tegen is. De Jury-President heeft een stemrecht van D/2 punt, ook weer voor of tegen; hij kan zich ook onthouden, daar het belangrijkste is dat de Jury-President wel ziet van welke schermer de aanval is uitgegaan dan wel of er een treffer is gevallen. Dus na het vragen aan de neven secondanten, ook aan die van de tegenstander (indien het een gevechtsgang is van meerdere bewegingen), kan de Jury-President een treffer toewijzen. Wanneer de nevensecondanten allebei „ja" zeggen, dan moet de Jury-President onmiddellijk de treffer toe kennen; zeggen ze beiden „nee", dan wordt de treffer niet toegekend. Bij één ja en één nee of onthouding is de stem van de Jury-President wetgevend, dan kan hij de treffer toekennen of niet. De Jury-President is bij een wedstrijd de belangrijkste persoon; van hem hangt alles af, daarom is het nood zakelijk dat er bij een wedstrijd prima Jury-Presidenten aanwezig zijn, dit heeft nl. veel invloed op een wed strijd. Mocht u ertoe besluiten om ook deze edele tak van sport te gaan leren, komt u dan rustig eens kijken op een van onze oefenavonden, deze zijn op maandagavond bene den in de hal van de kantine. Sabelwedstrijden te 's-Hertogenbosch Op dinsdag 7 maart jl. werden er in Den Bosch sabelwedstrijden gehouden voor eerste- en tweedeklas sers uit Den Bosch. Een tweetal leden van de S.V. Heineken hebben aan deze wedstrijden die men wel de Bossche kampioen schappen mag noemen met succes deelgenomen, nl. de heren J. Mosmuller in de eerste klasse en C. van Esch in de tweede klasse. Beide heren wisten in hun klasse het kampioenschap te behalen. J. Mosmuller die er al gauw in zat (foto 1); Halfvastenfeestdus werden de „Carnavalspekskes" nogeens even tevoorschijn gehaald (foto 2); het feest heeft zijn hoogtepunt bereikt (foto 3) en ten slotte, na een polonaise lokt het bier nog méér. Dorstige kelen dienen immers gelaafd te worden. Prosit(foto 4). Ten slotte nog een woord van lof voor ons bandje „The Heineken Stars", dat op zo uitstekende wijze de dansmuziek verzorgde. 13

Vers van 't Vat | 1961 | | pagina 15