Ir. J. R. BLAAUW f Heineken A Js^ Op zondagmorgen, 22 januari, werden wij opge schrikt door het overlijdensbericht van ir. J. R. Blaauw. Hij werd op 49-jarige leeftijd volkomen onverwachts weggerukt uit zijn gezin en zijn werk. Het verscheiden van deze hartelijke man, voor wie nooit iets te veel was, heeft ons diep getroffen. De heer Blaauw kwam op 1 februari 1948 als bedrijfsingenieur in dienst van Heineken. In een voortreffelijke samenwerking met de bedrijfsleiding, voor wier taak hij, zelf uit de bedrijfsleiding van een aardappelmeelfabriek in het Noorden van het land stammend, een goed begrip had, werd hij spoe dig een zeer gewaardeerde en kundige medewerker van de directie en alle technische stafleden. Zijn commerciële zin kon hij weldra bewijzen bij de overname van brouwerijen en verbouwing van depóts en agentschappen. Zijn grote eigenschappen kwamen eerst volledig tot gelding toen hem de opdracht werd gegeven samen met de architecten van Heineken en anderen een verwerkingsbedrijf te bouwen in 's-Hertogenbosch. Deze belangrijke taak werd nog verzwaard, toen halverwege de bouw besloten moest worden niet een verwerkingsbedrijf maar een volledige brouwerij te bouwen. De heer Blaauw met zijn nuchtere zin van de Noor derling, met zijn niet overhaast maar gestaag tempo, met zijn vermogen om door kalmte en vriendelijkheid iedereen voor zich te winnen, is onder uiterst moei lijke omstandigheden volledig geslaagd in het uit voeren van de hem gegeven opdracht. In onze organisatie zal aan de machtige brouwerij te 's-Her- togenbosch de naam Blaauw verbonden blijven. Op 25 januari waren in Westerveld talrijke perso neelsleden van onze Nederlandse vestigingen aan wezig om hem de laatste eer te bewijzen. Jhr. Feith sprak namens de directie woorden ter nagedachtenis van deze bekwame medewerker, welke warme woorden in al hun soberheid diepe indruk maakten. Vervolgens sprak de heer Gombert als onderdirecteur Productie Nederland en als vriend een afscheids woord. Namens de aardappelmeelfabriek Oostermoer, waar mee de familie Blaauw zovele jaren nauwe banden heeft onderhouden, werden woorden van waardering en troost gesproken tot de nabestaanden. Een goed en bijzonder gezien Heineken-man ging van ons heen. Hij ruste in vrede. Van mevrouw Blaauw-de Raat ontvingen wij de volgende dankbetuiging: Mij is gebleken, dat niet allen die op Wester veld de laatste eer bewezen aan mijn dierbare man Ir. j. R. Blaauw in de gelegenheid zijn ge weest het condoleance-register te tekenen. Omdat mij aldus vele namen ontbreken voor een persoonlijke dankbetuiging wil ik gaarne van de mij geboden gelegenheid gebruik maken langs deze weg mede namens mijn kinderen hartelijk dank te zeggen aan hen, die ik niet op andere wijze kan bereiken. MEVR. BLAAUW-DE RAAT. Wat zegt een naam? Iemand heet bijvoorbeeld Alemans of Van Peursum en in heel Nederland zijn er misschien nauwelijks 500 mensen voor wie die naam iets betekent. Maar Van Peursum gaat nylonkousen fabrice ren. Goeie nylons, dat merken de dames al gauw en hij gaat op grote schaal reclame maken. Het ge volg is dat binnen 10 jaar misschien een derde van de vrouwelijke Nederlandse bevolking nylons van Van Peursum draagt. En dat voor driekwart van alle Nederlanders, onder wie alle meisjes en vrou wen tussen 15 en 75, de naam Van Peursum een begrip is geworden. Wie Van Peursum zegt denkt aan nylonkousen. En Alemans heeft zich toegelegd op de fabricage van, laten we zeggen, zwarte kussentjes, die hij „Beertjes" heeft gedoopt en die voortreffelijk sma ken. Overal ziet men de naam „Beertjes" en half Nederland (de jeugd van 3 tot 15 zelfs in haar geheel) weet wat daarmee wordt bedoeld. Wij hebben het voorrecht een produkt te fabriceren en te verkopen, dat al evenzeer een naam heeft, die het onnodig maakt er het artikel aan toe te voe- gen. Elke Limburger en elke Brabander, ja zelfs elke Fries, die per jaar nog geen tiende part van het bier drinkt, dat zijn zuidelijke vrienden consu meren, weet wat met Heineken wordt bedoeld. Zelfs de Amsterdamse glazenwassers vergissen zich niet. En niet alleen in Nederland, maar over de gehele wereld is onze naam een begrip geworden. Zelfs in het hoge eisen stellende Amerika (waarmee we de In Amsterdam is een glazenwassersbedrijf gevestigd, dat dezelfde naam draagt als onze brouwerij. 3

Vers van 't Vat | 1961 | | pagina 5