R. M. E. VESTERGAARD 40 jaar bij Heineken centrale positie was hij van alle gebeuren op de hoogte en hij werd dan ook spoedig de vraagbaak van iedereen. De oorlog bracht grote veranderingen. In het zuidelijke rayon hadden vele plaatsen geleden van oorlogshandelingen en er viel heel wat te redderen. Con tacten moesten worden hersteld, agenten en horeca-relaties in het zadel geholpen en stapels oorlogsschadeclaims be- en afgehandeld. Langzamerhand kwam er weer wat orde in de chaos en in 1942 was de tijd aangebroken om aandacht te schenken aan de interne organisatie. Vestergaard ging over naar de commerciële dienst, Mr. Beyen („de Meester") verhuisde naar Amsterdam en Mr. Bierman kwam de gelederen versterken. Tot 1 januari 1948 berustte de dagelijkse verkoopleiding van het Rotterdamse rayon bij de heren De Graaff („de Doctor"), Bierman en Verstergaard. De beide eerstgenoemden namen afscheid van de Brouwerij resp. op 1 januari 1948 en 31 augustus 1953 en de heer Berkemeier zag zich met het commerciële beheer over de stad Rotterdam en omgeving belast. Toen de nieuwe brouwerij te 's-Hertogenbosch in bedrijf kwam heeft de directie de heer Vestergaard de verantwoordelijke taak opgedragen om het nieuwe rayon Den Bosch te organiseren; hij is daarvoor naar Vught verhuisd en hij heeft deze moeilijke taak op voortreffelijke wijze vervuld. De huidige organisatie van Verkoop-Nederland is voldoende bekend om daar over lang uit te weiden. Op 1 september 1960 werd Vestergaard benoemd tol onder-directeur van Heineken Nederland; hij is coördinator geworden van alle binnenlandse activiteiten op het terrein van horeca en huisverbruik. De grote kennis en ervaring, opgedaan op de correspondentie-afdeling, hebben de heer Vestergaard onschatbare diensten bewezen in de commerciële sector. Zijn gave om met mensen om te gaan was reeds eerder gebleken in de omgang met het personeel, doch demonstreerde zich duidelijker nog in de vele en veel zijdige contacten met afnemers en relaties. Hij is er op schier onnavolgbare wijze in geslaagd steeds het vertrouwen van de wederpartij te winnen, zelfs op zo danige wijze, dat nadat een grote transactie was afgesloten zowel bij de weder partij als bij onszelf tevredenheid over het bereikte resultaat bestond. Zijn grote zuinigheid en verantwoordelijkheidsbesef hebben hem er steeds van weer houden om in wezen onverantwoorde transacties aan te gaan. Het zou te ver voeren de wapenfeiten, die geheel of voor een belangrijk deel op het credit van de jubilaris thuis behoren, alle te vermelden. Maar het zon onbillijk zijn niet enkele hier te noemen. Van de talrijke brouwerijen, die zich na de bevrijding bij ons concern aansloten, lagen de meeste in Oost-Brabant en Noord-Limburg. Hiermede had Vestergaard geen bemoeienis, evenmin met de overname van Van Vollenhoven; uiteraard wel met de overname van de talrijke Van Vollenhoven agenten. Maar de transacties Gebr. Van den Bemd, Ouden bosch (mei 1952), De Sleutel, Dordrecht (oktober 1953) en de Firma Siebelink, Wouw (oktober 1958) kunnen gerust op Vestergaards conto worden geboekt. Zij hebben direct en indirect geleid tot een sanering van onze organisatie op het eiland van Dordrecht en in geheel West-Brabant. De ingewikkelde en veelomvattende regeling betrekking hebbende op de 28 Rutozaken, de sanering van het agentschap Tiel, de consolidatie van onze positie in Den Haag, de onderhandelingen met de Gemeente Arnhem inzake Musis Sacrum, het belangrijke aandeel dat Vestergaard heeft gehad in het tot bloei brengen van Tsilveren Seepaerd te Eindhoven, dit alles zijn onderdelen van het vruchtbare werk, dat de jubilaris als verkoopleider voor de maatschappij heeft verricht en waarop hij met voldoening kan terugzien. Wij allen werken in goed teamverband in het belang van Heineken en het is niet onze gewoonte om publiekelijk bepaalde resultaten aan bepaalde mede werkers toe te rekenen. In dit geval leek een uitzondering op de regel niet alleen verantwoord maar dubbel en dwars verdiend. Dezer dagen is er ruimschoots gelegenheid om de schijnwerpers te richten op de veelzijdige kwaliteiten van de heer Vestergaard, die zich manifesteren buiten zijn eigenlijke werkkring. Dat hij de goede dingen des levens niet versmaadt, dat hij zich aangetrokken voelt tot de „kleine kunst", dat hij een warm plekje in het hart heeft voor hen, die in de maatschappij hebben gefaald en dat hij behalve van Heineken bier veel houdt van de natuur van de natuur in het algemeen en van pluimvee in het bijzonder dat weten de ingewijden wel. Maar genoeg voor vandaag! Proficiat, heer Vestergaard! F. 2

Vers van 't Vat | 1961 | | pagina 4