Het 3000ste brouwsel in de proefziederij te Rotterdam Op 9 februari 1961 werd onder ruime belang stelling het 3000ste brouwsel in de proefzie derij te Rotterdam uitgeslagen. Na de vol tooiing van de bouw van de proefziederij, een tweeketelziederij met 26 hl capaciteit, werd het eerste proefbrouwsel op 10 augustus 1932 door de heer De Rijke uitgeslagen. Een proef ziederij van deze omvang is, althans wat be treft de particuliere, zelfstandige brouwerijen, nog steeds een unicum in Europa. Het was de bedoeling geweest dat de heer De Rijke ook dit 3000ste brouwsel na 29 jaar weer zou uitslaan. Hij was evenwel verhinderd, evenals drs. Gombert, bij wie tegenwoordig de leiding over de proefziederij berust. Beide heren gaven echter hun secretaresse opdracht om deze of ficiële handeling voor hen te voltrekken. De aanwezigheid van dames bij de brouw- apparatuur moge misschien een ogenblik ver bazen, maar men moet wel bedenken, dat het brouwen oorspronkelijk geheel in handen van de vrouw was, ook hier in Europa, zoals nu nog veelal elders in de wereld. Op de foto's ziet u behalve mej. Toneman en mej. Kleyngeld, die respectievelijk de heer De Rijke en drs. Gombert vertegenwoordigden, nog dr. Mendlik en drs. Vermeulen, als represen tanten van het Centraal Laboratorium, ir. Wanschers, de heer Ykema, ir. Onderwater en de heer D. Grip, die voor het bedrijf Rotter dam van hun belangstelling blijk gaven. Eregasten bij het gebeuren waren de heer Verhulst, die de eerste proefzieder in de jonge proefziederij was en de heer Vonk, die als proefzieder ongeveer 1800 van de 3000 brouw sels op zijn naam heeft staan, o.a. vele ook tijdens de moeilijke oorlogsjaren. De tegenwoordige proefzieder is de heer J. v. d. Luur, die bijgestaan wordt door de heer K. van Saarloos als tweede man. Op de derde foto ziet men hen gist geven aan het 3000ste brouwsel onder het wakend oog van de be- drijfsbioloog, drs. Büchli, die het toezicht heeft over de gistreincultuur. Reincultuur en proefziederij zijn ten nauwste verbonden, aan gezien de brouwsels voor het onderhouden van de reincultuur in de proefziederij gemaakt worden. Na het verrichten van de officiële handeling werd de korte bijeenkomst besloten met enige glazen bier uit hoe kan het anders de proefziederij. V.l.n.r.: ir. Wanschers, de heren Grip en Vonk. V.l.n.r.de heren Verhulst en Ykema, mej. Toneman, ir. B. de Jong, de heer J. v. d. Luur, drs. Vermeulen, ir. Onderwater, dr. Mendlik, mej. Kleyngeld. V.l.n.r.: de heren Verhulst en K. van Saarloos, drs. Büchli, drs. Vermeulen, mej. Toneman, mej. Kleyngeld, dr. Mendlik. 18

Vers van 't Vat | 1961 | | pagina 20