Foto 1. Achter de hoofdtafel, tijdens de installatie rede van onze directeur, de heer Feith, v.r.n.l. de heren Stap, Feith, Kloppenburg en Oosterbroek. Foto 2. De Ondernemingsraad Den Bosch luistert naar de toespraak van de heer Feith. rijke gebeurtenis zijn als de discussies in volkomen openhartigheid plaatsvinden, maar de Raad anderzijds niet ontaardt in een klachtenbureau voor kwesties, die langs de normale weg opgelost kunnen worden. De Ondernemingsraad heeft een ruimere bevoegdheid dan de Personeelskern. Vol gens artikel 2 van het Voorlopig Regle ment moeten de besluiten en adviezen van de Raad in het belang van de onder neming zijn. Dit artikel vermeldt ook nog, dat „de Raad die taak slechts kan uitoefenen onder erkenning van de zelf standige functie en derhalve met in acht neming van de uiteindelijke verantwoor delijkheid van de Directie". De bevoegdheden van de Raad staan als volgt in artikel 3 omschreven: „De Raad tracht de hem opgedragen taak, met inachtneming van het in art. 4 bepaalde, te bereiken door: a. het adviseren en het doen van voor stellen omtrent maatregelen, die tot ver betering van de gang van zaken in de onderneming kunnen bijdragen; b. het zo mogelijk plegen van overleg inzake werkroosters, ploegendiensten, schafttijden en veiligheidsmaatregelen, alsmede op het gebied van de gezondheid en de hygiëne; c. het bevorderen van de juiste toepas sing, naleving en uitvoering van de Col lectieve Arbeidsovereenkomst voor de brouwerijen en van alle andere voor de onderneming geldende al dan niet wettelijk vastgelegde arbeidsvoor schriften; d. het bevorderen van de scholing en op leiding van werknemers in de onderne ming; e. het bespreken van uit het personeel te zijner kennis gebrachte wensen, be zwaren of opmerkingen, voorzover deze van belang zijn voor de positie van de werknemers in de onderneming of van belang zijn voor de onderneming zelf. Klachten van individuele aard dienen in eerste instantie te worden behandeld met het daarvoor aangewezen leidinggevend personeel; het deelnemen in het beheer van in stellingen, ten behoeve van de werkne mers aan de onderneming verbonden, in dien en voorzover daarin niet bij of krachtens enige wettelijke bepaling of in de reglementen dier instelling op an dere wijze is voorzien." Artikel 4 geeft de begrenzing van het terrein der werkzaamheden. Het zegt: „De Raad onthoudt zich van de behandeling van aangelegenheden, die in overleg tussen werknemersvakvereniging(en) en de Directie dan wel de werkgeversvereniging(en), waarbij de onderneming is aangesloten, zijn of plegen te worden behandeld". De vaststelling van arbeidsvoorwaarden behoort dus niet tot het terrein van de Raad. Wel de juiste toepassing en naleving ervan. De heer Feith wees er nog op, dat het Reglement een Voorlopig Regle ment is, dat krachtens de Wet op de Ondernemingsraden door de Directie is vastgesteld en waarop goedkeuring door de Bedrijfscommis- sie voor Bierbrouwerijen is verkregen. Voor het werk, dat de leden van de Personeelskern tot dusver hebben verricht, betuigde de heer Feith zijn hartelijke dank. Daarna verklaarde hij de Ondernemingsraad voor de brouwerij te 's-Hertogenbosch voor geïnstalleerd. De heer Nooy complimenteerde de Voorzitter en aanwezigen met het feit van de installatie, omdat deze demonstreerde, dat de brouwerij „volwassen was geworden". Hij sloot zich aan bij de dank van de Voorzitter aan de Kernleden, omdat die het klimaat voor de Onderne mingsraad gemaakt hebben. Ook de heer Nooy hoopte, dat deze Ondernemingsraad geen klachten bureau zal worden, maar dat hij zich speciaal bezig zal houden met de grote zaken van de brouwerij en via de Voorzitter met die van de onderneming. Hij bepleitte zo veel mogelijk openbaarheid bij het werk van de Raad, opdat het personeel zou weten, dat er een levende onder nemingsraad is. Met het uitspreken van de hoop, dat hij als lid van de Bedrijfscommissie zich niet meer met de Ondernemingsraad 's-Hertogenbosch zal hebben in te laten, omdat dit meestal geen goed teken is, besloot de heer Nooy zijn toespraak. Vervolg op pagina 6

Vers van 't Vat | 1961 | | pagina 7