ONZE ORGANISATIE We hebben in ons voorgaande artikel over onze or ganisatie gezien dat de Technische Dienst een hulp verlenende afdeling is om o.a. technische moeilijk heden te voorkomen en te verhelpen. Van geheel andere aard zijn de diensten die de afde ling Juridische Zaken verleent en die in tegenstelling tot de Technische Dienst in het geheel geen betrek king hebben op het productieproces. Onze Amsterdamse en Rotterdamse brouwerij en binnenkort ook 's-Hertogenbosch heeft zijn eigen bedrijfsjurist, die de plaatselijke juridische zaken behartigt. Bovendien is de Amsterdamse bedrijfs jurist hoofd van de afdeling Juridische Zaken, welke afdeling in de eerste plaats de Directie adviseert in algemeen juridische aangelegenheden van ons concern, waaronder vennootschapsproblemen een belangrijke plaats innemen. De hergroepering bijvoorbeeld, zoals die per 1 september j.l. heeft plaatsgevonden, bracht begrijpelijkerwijs een con cernstructuur met juridische consequenties met zich mee, waaraan op rechtskundig gebied een heleboel te doen was (en nog is!). Daarbij denken wij bijvoorbeeld alleen al aan het opstellen van de statuten van de nieuw opgerichte vennootschap pen. Daarnaast staat de Juridische Afdeling ook de Commerciële Afdeling dikwijls rechtskundig terzijde bij transacties met onze klanten, zoals het sluiten van huurcontracten, verkoop van zaken, en vooral ook bij de crediet verlening aan eigenaren van zaken, die daartegenover hun café inventarissen door middel van de bekende brouwerijcontracten aan ons overdra gen. Soms beperkt dit zich tot één enkel advies, maar soms ook wordt tijdens de gehele afwikkeling mede werking verleend, wanneer gevaarlijke juridische ge volgen te voorzien zijn. Bij faillissementen van afnemers bijvoorbeeld blijft deze afdeling vaak lange tijd betrokken, omdat het dan vaak moeilijk is onze vorderingen binnen te krijgen, terwijl, omdat de inventaris meestal ons eigendom is, er soms veel met de curator onderhan deld en ook wel eens een beetje „touwgetrokken" moet worden. De werkzaamheden van de Juridische Afdeling strek ken zich zij het in beperkte mate ook tot het buitenland uit. Bij het verstrekken van rechtskundige adviezen, die door onze buitenlandse vestigingen als Ghana, Nigeria, Venezuela etc. gevraagd worden, stuit men echter al gauw op de moeilijkheid dat het recht in elk land weer anders is dan in Nederland. Wel kan geadviseerd worden welke de belangen zijn, die beschermd moeten worden, of kan er bekeken worden of deze voldoende beschermd zijn. Zo houdt de Juridische Afdeling zich ook ten- dienste van onze Export Afdeling bezig met zo genaamde merkenzaken; dit houdt ondermeer in het zo wijd mogelijk over de wereld verspreid registre ren van ons etiket, opdat het hierdoor tegen concur rentie wordt beschermd. Een dergelijke imitatie van ons etiket is juist onlangs in Nieuw-Zeeland ontdekt, waar een brouwerij haar product met een etiket op de markt brengt, dat vrij wel indentiek is aan ons etiket. Ook dat etiket heeft een balk, dwars door het midden lopend, waarop de naam Steinecker staat, en op het eerste gezicht doet vermoeden dat er Heineken staat. Wanneer deze twee merken naast elkaar in een etalage of winkel staan, valt het onderscheid nau welijks op (hetgeen toevalliger wijs door een Tilburgse student, die een wereldreis maakte, op de foto is vastgelegd, omdat hij dit zo opvallend vond). Buiten de brouwerij behartigt de Juridische Af deling onze belangen als lid van de Juridische Com missie van het Centraal Brouwerij Kantoor, die zich o.m. bezig houdt met diverse juridische brouwerij kwesties. Twee belangrijke punten in het nieuwe ontwerp van de Drankwet zijn o.a. dat de vergunningen na het overlijden van de eigenaar steeds vrij overgeschreven mogen worden op een van zijn nabestaanden (dit mag tot nu toe slechts éénmaal gedaan worden) en de wijziging van het maximumstelsel. Om dit verhaal enigszins af te ronden, willen wij niet onvermeld laten dat deze Juridische Afdeling in Amsterdam nog wel eens opgebeld wordt met de mededeling: „Hallo, machinekamer, wilt u de stoom afzetten". Dit merkwaardige verzoek komt waar schijnlijk niet doordat men in de mening verkeert dat de Juridische Afdeling de stoom voor de Pro ductieafdeling levert, maar door het feit dat het tele foonnummer van de Juridische Afdeling 40 is en dat van de machinekamer 140; en zo'n 1 wordt wel eens over het hoofd gezien (of gedraaid). 6

Vers van 't Vat | 1960 | | pagina 8