OOK IN 1961 OPENBAAR KUNSTBEZIT U behoeft geen kunstkenner of kenner van de kunst handel te zijn om te weten, dat u niet voor enkele dubbeltjes echte schilderijen, oude of moderne meesters, kunt kopen, ook niet in de winkels van „lijsten-met- schilderijen-erin", waar men zich smaakbedervende, aan de lopende band gemaakte kitsch kan aanschaffen. Zelfs reprodukties zijn duurder dan enkele dubbeltjes, of er nu weinig of veel zorg aan is besteed en of hun kleuren alles of weinig te wensen overlaten. Toch is het mogelijk, voor enkele dubbeltjes kleuren- reprodukties van een in Europa ongekend-hoge kwaliteit te krijgen. Daarvoor zorgt de Stichting Openbaar Kunst bezit, die nu haar eerste lustrum ingaat. Zij zorgt voor méér dan die reprodukties; zij zorgt er, door haar radio toelichtingen, telkens 's maandags van tien minuten voor zeven tot zeven uur, voor dat u, als u die reprodukties bij het luisteren in de hand houdt, begrip krijgt voor het kunstwerk dat erop afgebeeld is en voor de maker ervan en dat de wens in u wordt geboren, het werk ook eens in de werkelijkheid te aanschouwen. Het zal u niet moeilijk vallen, aan die wens te voldoen. Voor het bedrag van 9,75, dat deelneming kost, zendt de Stichting Openbaar Kunstbezit haar cursisten namelijk niet alleen veertig prachtig uitgevoerde kleurenrepro- dukties van kunstwerken uit onze openbare musea, de achteraf te drukken radioteksten en een stevige linnen opbergband met ringsysteem, maar bovendien een kaart waarop u, zo vaak als u dat wilt, gratis alle rijksmusea kunt bezoeken en het overgrote deel van de gemeentelijke musea! U hebt dan alleen nog maar te luisteren of als u een radiopraatje gemist mocht hebben te lezen, voorts te kijken en te genieten. Oude en moderne kunst, werken uit alle eeuwen sinds de vijftiende, komen aan de beurt, bovenal schilderijen van oude en moderne meesters, maar ook enig beeldhouwwerk, grafiek, tekeningen en voor beelden van kunstnijverheid. Allengs zult u begrip krijgen voor de beeldende kunst of uw kennis ervan verdiepen, terwijl u uw banden met repro dukties en teksten steeds weer ter hand zult willen nemen, omdat die banden zulke prachtige plaatwerken vormen. Terwijl men, in het ene land na het andere, ertoe overgaat deze radiocursussen, naar het voorbeeld van Openbaar Kunstbezit, na te volgen (Engeland, Duitsland, België, enz.), zij het meestal niet tegen condities die voor de cursisten zo voordelig zijn als in Nederland en met reprodukties die meestal ook niet aan zulke hoge eisen voldoen als de Nederlandse, heeft Openbaar Kunstbezit alweer een nieuw initiatief genomen. Omdat de stichting geen winst mag maken zal zij nu, in samenwerking met het Prins Bernhardfonds, een soort boekenclub voor haar cursisten vormen. Zij zal tegen de kostende prijzen, die dus ver liggen beneden die welke voor kunstboeken ge bruikelijk zijn, uitsluitend aan haar cursisten die dat wensen werken ter beschikking stellen, welke dieper op het werk van een schilder of op bepaalde facetten van de kunst zullen ingaan, dan in de radiopraatjes van tien minuten kan gebeuren. Dat die boeken eveneens prachtig uitgevoerd zullen zijn, met voortreffelijke zwart-wit en kleurenreprodukties, behoeft geen betoog: niet voor niets staan de Nederlandse museumdirecties alle volkomen achter het werk van de stichting, dat zozeer heeft bij gedragen tot vergroting van de belangstelling voor ons nationale museumbezit. In 1960 telde de radiocursus van Openbaar Kunstbezit 95.000 inschrijvers en dat de cursisten enthousiast zijn, blijkt telkens weer uit de stapels brieven, die de stichting uit alle delen van het land en uit het buitenland ontvangt. De nieuwe cursus zal op 16 januari beginnen. Schrijft u zo spoedig mogelijk in! Als u 9,75 stort op postrekening nummer 1665 van Openbaar Kunstbezit te Amsterdam, is uw inschrijving geschied en behoeft u geen verdere aan- meldingsbrieven te sturen. U krijgt dan in 1961 repro dukties, radioteksten, band, museumkaart, enz. toege zonden. De reprodukties komen in zendingen van vier stuks tegelijk, telkens vóór de radiopraatjes worden ge houden. De teksten volgen een maand later bij de toe zending van de volgende serie afbeeldingen. U bemerkt het: de kunst wordt als 't ware bij u thuis op tafel gebracht! 31

Vers van 't Vat | 1960 | | pagina 33