y 77 sw JEi Jd) it steen klein zand prenten in een kleine antiekwinkel in Kyoto een plaat vond, waarvan de afbeelding (hiernaast weer gegeven) dateert uit de tijd, waaraan ik zojuist refereerde: de Hollander met zijn Goudse pijp, geassisteerd door een negerjongen met parasol. Voor degenen, die Japan bezoeken is de taal een groot struikelblok. De Japanners namelijk spreken enkele uitzonderingen daar gelaten geen vreemde talen. Bovendien valt het de Europeaan op, dat de Japanners in hun schrift, alle buitenlandse invloeden ten spijt, nog steeds alleen gebruik maken van de zgn. karakters. Ik heb getracht met behulp van onze gids enige klaarheid te krijgen omtrent het Japanse alfabet. Het resultaat van mijn onder zoekingen heeft geleid tot enige grappige ontdek kingen, die hierbij zijn weergegeven. Mede door de optische instrumenten- en de auto industrie weet Japan een welvaart te bereiken, welke ten opzichte van de andere Oosterse landen bepaald opvallend is. De Amerikaanse invloed van de naoorlogse jaren heeft zeer beslist een stempel gedrukt op de Japanse samenleving. De tastbare bewijzen hiervan zijn de luxe-uitingen in hotels en treinen, alsmede de mammoetorganisaties op het gebied van de industrie. Daarnaast heeft echter Je Japanner zijn typische karaktertrekken als zijn hoffelijkheid, traagheid van reageren en de liefde voor zijn werk weten te behouden. Bij de vele gesprekken, die ik met Nederlanders in Japan mocht voeren is mij gebleken, dat de Euro peaan zich beslist thuis voelt in dit land. Voor mijzelf was het een belevenis, dit hardwer kende, vooruitstrevende land te bezoeken en het heeft bij mij de behoefte gewekt meer en veelvul- diger over dit land te lezen en te horen. J. H. LAND lawaaiig belachelijk I II 9

Vers van 't Vat | 1960 | | pagina 11