De stelten van Zwarte Piet ONZE KINOERTON Het was heel druk in het paleis van Sint Nicolaas. Ijverig liepen de knechten heen en weer. Het was bij na december en dan ging de Sint naar Holland. Vele geschenken liet de Sint nu alvast aan boord brengen. Hij wilde al die Hollandse mensen wel eens verrassen. Hoorde hij de kinde ren niet de mooiste liedjes zingen? Zag hij niet vanuit de verte dat er al worteltjes gekocht werden voor zijn paard? Waren er niet al kinde ren in de dorpen, die hun klompje schuurden en anderen in de steden, die bij hun moeders om nieuwe schoentjes zeurden om alvast bij de haard te zetten? Eindelijk kon de stoomboot Kapoen vertrekkenSinterklaas had zijn winterkleding bij voorbaat al aange trokken omdat het in Holland meest al koud is. De boot was onder de gloeiende zon vertrokken. Maar naar mate de Sint met zijn gevolg in de buurt van Holland kwam, werd het kouder. En het weer werd slechter. Er kwam zelfs storm op zee. De ster ke stoomboot Kapoen werd over de golven gezwiept. In Holland was de weersgesteldheid zoals ieder jaar hetzelfde. Het regen de en het waaide ontzettend hard. Aan de kade stonden duizenden kin deren en grote mensen hem op te wachten. Zijn lange witte baard golf de van vreugde bij deze hartelijke ontvangst. Een grote zwarte glim mende auto stond al op de Sint te wachten voor de jaarlijkse rondrit door de stad. Vanuit de auto zag de Sint dat er weer het een en ander bijgebouwd was, maar hij zag ook al die duizenden televisie-antennes, die er bij gekomen waren. Ja ook dit zou weer moeilijker worden dan an dere jaren. Het was voor de schim mel wel lastig om daar tussendoor te komen. Bovendien kon de Sint zelf niet meer zo goed bukken. Hij zou dit probleem vanavond wel eens met zijn knechten bespreken. Na de rond rit was Sinterklaas zoals alle oude mannetjes heel moe en hij besloot om te gaan slapen. Terwijl de Sint zijn slaapje deed, zaten de knechten een half uurtje uit te blazen in de diepe stoelen. Ook zij konden nog even uit rusten. Maar na dit half uur moesten zij de schoenen gaan vullen. Weldra trokken ze dan op pad. Nu was er een van de knechten, die Pietje Kwik heette. Hij was zo vlug als water en deed alleen in een half uur meer werk dan de andere knechten de hele avond deden. De andere knechten probeer den hem wel eens na te doen, maar dat lukte nooit. Pietje Kwik was niet alleen vlug maar hij was ook een eerzuchtig manneke. Wanneer twee knechten samen van St. Nicolaas de grote zakken moesten vullen, pro beerde hij dat alleen te doen in even veel tijd. Natuurlijk kwam er dan wel eens ruzie van met de andere knechten, want er waren Zwarte Pie ten bij, die liever lui waren dan moe. Sinterklaas gaf Piet dan ook dikwijls een complimentje voor zijn harde werken, want hard werken is alleen maar goed. Maar Pietje Kwik had een gebrek. Hij was jaloers. Ja, hij was zelfs jaloers op Sinterklaas. Piet je vond zich zelf veel te klein. Hij wilde graag lang zijn, ja zelfs nog veel groter dan zijn baas. En dat ging natuurlijk niet. Want de hoge mijter van de Sint stak boven alles uit. Wat Piet ook voor toverdrankjes dronk en wat hij deed hij bleef klein. En daar kreeg hij opeens genoeg van. Hij kreeg een goede inval. Hij ging naar de werkplaats, nam een stuk hout en maakte daar hele lange stel ten van. Hij nam 4 paar kousen en maakte daar twee lange kousen van. Hij stopte die stelten onder zijn kou sen en bevestigde de stelten aan zijn benen. Hij was wel zo slim dat hij er voor zorgde dat niemand het zag. Ja, dacht hij, de mensen zullen wel zeg gen: Kijk daar eens, dat is een lange Piet, zo één is er nog nooit in Hol land geweest. 28

Vers van 't Vat | 1960 | | pagina 30