mm daarom zo attractief voor vele mensen, zonder onderscheid van leeftijd of geslacht. Bovendien zijn de „gereedschappen" van deze sport zeer eenvoudig en gemakke lijk te verkrijgen en te transporte ren; dientengevolge bestaan geen economische problemen of onge mak in het vinden van een ge schikt open terrein waar gemakke lijk kan worden geoefend, wat niet altijd gedaan kan worden met andere soorten sport. Er wordt gezegd dat de oorsprong van dit spel teruggaat tot 3 of 4 duizend jaren vóór de Christelijke jaartelling. Deze veronderstelling is gebaseerd op vele opgravingen waarbij de ceramische kunst uit dit tijdperk afbeeldingen naar vo ren bracht van figuren, die vol gens de vele vorsers een sport, ge lijk aan Bolas Criollas, uitoefenen. In Egypte, Griekenland en Rome, waar sport een zeer belangrijke plaats innam, zowel religieus als ook cultureel, moest de Bola-sport haar hoogtepunt hebben gehad. In Rome werd deze sport dermate populair dat deze officeel werd opgenomen in feestelijkheden en georganiseerd werd door de adel stand (edellieden) en heersers in de periode van de Caesaren, in die tijd Bocce genoemd. In Egypte werd een soortgelijke sport uitgeoefend evenals in Mid den Europa waar dit spel kan worden beschouwd als voorganger van het kegelen. Gedurende het jaar 1400 deed deze sport haar intrede in Spanje, Italië, Engeland en Schotland. De veroveraars brachten haar naar Amerika en zeer zeker had deze sport een invloed op de immense pampas in Argentinië alsook op de llanos van Venuzuela. Deze in vloed had klaarblijkelijk zo'n blijvende uitwerking dat deze het middelpunt werd van de Zondagse ontspanning. Dit is de reden waarom in onze nieuwe eeuw deze sport, welke duizend jaren geleden al in vele landen werd beoefend, de eerste nationale sport werd van Vene zuela. Dit is hier duidelijk te merken en vele toeristen die naar de binnen landen reizen kunnen van de grote populariteit van de Bolas Criollas getuigen. Maar ook in Caracas, de hoofdstad van het land, geniet dit spel in de grote clubs, speeltuinen, patios, enz. de grootste belangstel ling van alle sociale standen. Ik meen er verstandig aan te doen, ook de spelregels even aan te roe ren. Bij andere takken van sport is het noodzakelijk de regels en methodes te kennen. Dit is bij de Bolas niet nodig aangezien het een amuserend tijdverdrijf is, dat ge makkelijk te begrijpen is en weinig gecompliceerde regels heeft. Bij deze sport is het aan 2 tot 8 personen toegestaan te spelen. Wanneer er twee spelen, heeft iedere speler 13 verschillende sla gen of stoten, en ieder kan 4 kegel ballen gebruiken. Alvorens met het spel wordt be gonnen, bepalen de deelnemers de positie van de mingo (een houten kogel) welke het hoofdbestanddeel van dit vermaak vormt. Deze wordt op een bepaalde af stand van een speler geworpen, door iemand, die door loting het recht verworven heeft dit te doen. Het principe is thans, zoveel moge lijk kegelballen zo dicht mogelijk naast de „mingo" te gooien. Daar iedere speler er echter naar streeft zijn kegelballen zo dicht mogelijk bij de „mingo" te plaatsen, bestaat de mogelijkheid de kegelballen van de mededinger door een treffende worp te verplaatsen teneinde zich zelf een betere positie te verove ren, d.w.z. liefst naast de mingo. Ik hoop met dit relaas misschien bij te kunnen dragen tot stichting van een Nederlandse Bolas Criol las Club. Caracas, oktober 1960 H J MUSIOL 21

Vers van 't Vat | 1960 | | pagina 23