RIJKSSTUDIETOELAGEN Studietoelagen voor kinderen van personeelsleden Bij de Afdeling Rijksstudietoelagen van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, J. P. Koenstraat 1, te 's-Gra- venhage, kunnen aanvragen worden ingediend tot het verkrijgen van een rijksstudietoelage, ten behoeve van hen, die deelnemen of gaan deelnemen aan een der vormen van onderwijs na de lagere school. Dit betekent dat in principe een dergelijke aanvraag kan worden ingediend voor deelname aan alle onderwijs dat na de lagere school wordt gegeven, dus niet zoals wel eens wordt gedacht, uitsluitend voor onderwijs aan universiteiten en hoge scholen. Ofschoon het bedrag dat jaarlijks beschikbaar wordt gesteld door het Rijk vrij groot is en ieder jaar nog met ongeveer 20 procent wordt verhoogd, betekent dit natuurlijk niet dat over iedere aanvraag gunstig wordt beschikt. Het moet inderdaad zo zijn, dat de financiële positie van de ouders het niet toestaat dat hun kinderen aan voortgezet onderwijs in de een of andere vorm deelnemen. Zoals de chef van de Afdeling Rijksstudietoelagen ons mededeelde, wordt bij de beoordeling van een aanvraag de zaak van alle kanten bekeken. Zo is de hoogte van het inkomen van de ouders alleen niet doorslaggevend, maar er wordt ook gekeken naar de uitgaven die iemand heeft. Elke aan vrage wordt op zich beoordeeld. De aanvragen moeten worden ingediend vóór 31 januari van het jaar waarvoor men een toelage wenst te ontvangen. Gaat iemand dus in september 1961 deelnemen aan een der vormen van voortgezet onderwijs en wenst hij hiervoor een toelage te ontvangen, dan dient de aanvraag hiervoor dus vóór 31 januari 1961 in het bezit van de Afdeling Rijksstudietoe lagen te zijn. Het is in alle gevallen gewenst, alvorens een aanvraag in te dienen, dat overleg wordt ge pleegd met het hoofd, de directeur, of de rector van de school, welke thans bezocht wordt, aan gezien door de Afdeling Rijksstudietoelagen met hem contact zal worden opgenomen. Voor zover dit nodig is, brengen wij nog eens onder uw aandacht, dat personeelsleden, die één jaar of langer in dienst zijn, met inachtneming van het onderstaande vanwege het Personeelsfonds een tege moetkoming in de studiekosten van hun kinderen kunnen ontvangen. Aanvragen voor een tegemoetkoming moeten voor het begin van het studiejaar worden ingediend. In verband met het tijdstip van deze publikatie worden aanvragen dit jaar tot 1 december a.s. in behande ling genomen. De tegemoetkoming wordt uitsluitend gegeven voor een volledige dagopleiding, nadat een tweede school na de lagere school (b.v. L.T.S., huishoudschool, ULO-school, vakschool, H.B.S. of gymnasium) met succes is doorlopen. Ook moet uit de wijze waarop deze tweede school doorlopen werd (een goede cijferlijst b.v.) of uit een psychologisch onderzoek blijken, dat de voorgenomen studie met goed resultaat kan worden volbracht. Wanneer het fonds in twijfelgevallen een psycho logisch onderzoek nodig acht, wordt dit door het fonds betaald. De studietoelage is een tegemoetkoming in de kosten van school- of collegegelden, boeken of andere leer middelen, waarvan de grootte in ieder geval afzon derlijk door het bestuur wordt vastgesteld. Bij deze vaststelling wordt rekening gehouden met het in komen van de aanvrager en de totale kosten welke voor het studerende kind moeten worden gemaakt. De kosten voor levensonderhoud, kleding en zakgeld blijven steeds geheel voor rekening van de ouders. De toelage wordt voor een jaar verleend, terwijl de toekenning voor ieder volgend studiejaar mede af hankelijk is van de studieresultaten van het afge lopen jaar. Het Personeelfonds neemt de loonbe lasting en de AOW-premie over de toelage die steeds in de vorm van een gift wordt verleend voor zijn rekening. Aanvragen kunnen bij de bestuursleden en bij de maatschappelijke werksters worden ingediend. HET BESTUUR J. Gombert - voorzitter W. Kloppenburg - vice-voorzitter C. Wolters - secretaresse J. F. Stap - penningmeester K. W. Berkemeier J. van der Werf Amsterdam: H. Been, G. Dooyeweerd, J. Moes. Rotterdam: A. Kamps, C. Kranendonk. 's-Hertogenbosch: H. A. Th. J. Bechtold, G. C. Kap- steyns, L. Th. B. van Renswoude. 15

Vers van 't Vat | 1960 | | pagina 17