akten DE TEGELFAMILIE Alvorens u het één en ander over de produktiemethoden en kenmerken van onze Hollandse binnenhuistegels te vertellen zou ik gaarne even de Winkler Prins Kunstencyclopedie cite ren met betrekking tot ons onder werp. Tegel vierkante of veelhoeki ge uit klei gebakken platte schijf, die dient om er muren of vloeren mee te bekleden. Veelal beschil derd en ter bescherming gegla zuurd. Vaak samengevoegd tot een compositie (tegeltableau) De versiering kan zeer veelsoor tig zijn en biedt gelegenheid tot het schilderen van figuren, geo metrische motieven, wapens enz. Zowel blauw beschilderde als polychrome tegels komen naast elkander voor. Reeds in de architectuur van het oude Egypte en in Mesopotamië is de gekleurde tegelwand in zwang geweest, zoals men nog wel kan waarnemen in de prach tige tempels en paleizen van de Oosterse vorsten. In de Romein se keizertijd en tijdens de middel eeuwen in Italië is de marmeren tegel in gebruik; naar Cosmas één der talrijke marmerbewer kers, die in Rome en omstreken werkzaam waren noemt men de met mozaïek ingelegde mar meren vloeren wel cosmaten- werk. In de Islamitische bouw kunst vindt de tegel overal toepassing. De vervaardiging van tegels azulejas genoemd kende in Spanje een zeer grote bijval en gaat zelfs terug tot het Moorse tijdvak". De in het artikel beschreven polychrome tegel met onbe kend familiewapen uit 1619. Zover de Winkler Prins voor de Kunst. Paape, die in 1794 een boekje schreef over ,,de plateelbakker of delftsch aardewerck maecker" vertelt ons reeds, dat men de inlandse klei vette klei mengde met Doornikse of Bra bantse aarde en soms zelfs klei uit Engeland haalde, omdat die vette klei de onaangename eigenschap had, dat het baksel spoedig scheurde of krom trok. Men mengde daarom ook vaak Enkele drink- en bier pultegels uit eigen ver zameling.

Vers van 't Vat | 1960 | | pagina 18