van pensioen kapot te krijgen door alleen maar vermaak na te jagen of liefhebberijen te beoefenen! Hoe verdienstelijk lief hebberijen ook mogen zijn (we denken b.v. aan lezen, het luisteren naar radio en kijken naar televisie), toch geven ze zelden of nooit een verantwoorde levensvulling. We ondergaan deze vormen van vrijetijdsbesteding ze activeren slechts zelden. En hier zijn we, waar we naar toe wilden in verband met de (nog ruimere) vrije tijd, die gepensioneerden ter beschikking hebben of krijgen. Men kan niet de hele dag lezen, naar de radio luisteren en de televisie kijken, postzegels verzamelen, naar een aquarium kijken of ge zelligheidsavondjes voor bejaarden meemaken. Hetgeen niet wegneemt dat men zich gerust deze en andere vor men van vrijetijdsbesteding mag eigen maken als men ze nog niet kent! Het aanleren van bijv. bridge, schept de mogelijkheid eens medegepensioneerden voor een par tijtje uit te nodigen, iets waartoe men vroeger niet gauw kwam. Ook het wederom leren lezen van goede niet te zware lectuur, het gezamenlijk oplossen van kruiswoord en andere puzzels, dat langzamerhand in het vergeetboek was geraakt, kan weer geleerd of ter hand genomen worden. De leeftijd echter waarop men is gekomen, en de licha melijke en geestelijke toestand, waarin men langzamer hand is komen te verkeren, zijn niet altijd geschikt om nog over te schakelen op meer nuttige, meer actieve vor men van vrijetijdsbesteding, b.v. op schaken, op tuinieren of op andere handenarbeid (bijv. knutselen), of schil deren, studeren of schrijven Het beste is, lang vóór men wordt gepensioneerd, iets ter hand te nemen dat zinvol is, dat een levensvulling biedt. Wij denken hierbij naast de laatstgenoemde bezig heden, o.a. aan deelneming bijv. aan het godsdienstige, sociale of charitatieve verenigingsleven, dat minder aan spanningen onderhevig is dan het gebied van sport of politiek. Men moet zich met bezigheden vertrouwd maken, die men als gepensioneerde zonder overschake ling nog kan blijven verrichten. Bezigheden die levensvulling bieden Voor hen, die intellectuele en vooral leidinggevende ar beid hebben verricht, zal de overgang veel minder abrupt zijn, wanneer zij zich op bovengenoemde gebieden op enigerlei wijze verdienstelijk blijven maken. Over het algemeen is het dus wenselijk, dat men bezigheden aan houdt, die levensvulling bieden en die niet alleen de tijd kapot maken; bezigheden, waarbij men in scheppende zin kan werkzaam zijn en waarbij men nog aanwezige talenten kan ontplooien. Deze bezigheden voor de Christen gecombineerd met een zich meer instellen op de eeuwigheidsgedachte leiden tot een vreugdevol be staan, wanneer de tijd is aangebroken, dat men zijn hoofddagtaak moet neerleggen. Zij geven grotere vol doening dan een passief ondergaan (hetgeen niet wil zeggen dat dit laatste als gezond tegenwicht geheel moet worden uitgeschakeld!). Wanneer men zijn nieuwe vrije tijd zó vult, komt er geen tijd van inzinking, van zorgen, ontevredenheid en verveling. Dan lééft men verder, ook nadat men gepensioneerd is. We weten wel: er zal op een goede dag een achteruitgang komen! Door ons leven op de hierboven geschetste wijze te vullen, wordt deze echter zoveel mogelijk verschoven. En wanneer dan Va dertje Tijd toch aanklopt, welnu, dan kan men, in zijn gehele of gedeeltelijke onmacht, terugzien op een wel besteed leven. Teruggang van inkomsten Ten slotte dienen we ons althans de meesten onder ons ook voor te bereiden op de teruggang van in komsten, welke bij pensionering plaatsvindt. We schreven hierboven reeds dat de mindere inkomsten tot prikkelbaarheid en humeurigheid aanleiding kunnen geven. Dit punt is van veel invloed op het geluk van de latere levensjaren i.e. in de tijd dat men gepensioneerd is. Onlangs trof ons het vooruitzien op dit punt van een goede huisvrouw. Ze vertelde ons dat ze reeds 5 jaar vóór de dag van de pensionering van haar man, toen het laatste kind het huis uitging, verhuisden naar een kleinere woning die minder huur deed en dat zij het ook ove rigens wat bescheidener aan gingen doen. Het gespaarde bedrag werd besteed voor de revisie van de meubels, de aanvulling van de linnenkast, de aanschaf van een nieuw karpet, kortom alles wat geen 10 jaar meer zou meegaan werd vernieuwd. Daarna werd de kleerkast en de schoenenvoorraad aangevuld met niet-van-de-mode afhankelijke stukken in neutrale kleuren en soorten. En kele coupons kostuum- en jurkenstof werden netjes weg gelegd. Zodoende had onze vooruitziende huismoeder alles gedaan wat mogelijk was om haar man voor ettelijke jaren voor grote uitgaven te behoeden, zodat het pensioen alleen voor dagelijkse uitgaven kon worden aangewend. Wanneer men bovenstaande beschouwingen ter harte neemt, men zich ook tijdig geestelijk voorbereidt op een aanstaande pensionering en men zich niet alleen verheugt op een zalig niets doen zonder meer, dan behoeft de overgang niet met een schok tot stand te komen op het moment, dat men ons uitgeleide doet uit ons eigenlijke werk. Wanneer de maatregelen ter levensvulling tijdig ter hand worden genomen kan dit niet anders zijn dan tot heil van onze lichamelijke en geestelijke gezondheid vóór en na de dag, waarop we in het genot van pensioen wor den gesteld. 15

Vers van 't Vat | 1960 | | pagina 17