Kan het veiliger? V4t.Lt* OPRumun Ileem geen onnodig risico Vorig jaar schreven wij al dat se dert de instelling van de veilig heidscommissies het aantal onge vallen verminderde en daarbij ook de ernst van de ongevallen afnam. Ook dit jaar kunnen wij met vol doening melding maken van het feit dat in 1959 het aantal onge vallen met verzuim eveneens is afgenomen. Het totale ongevalsbeeld dat de Rotterdamse veiligheidscommissie publiceerde van het afgelopen jaar laat weer een verbetering zien ten opzichte van de voorgaande jaren. Het aantal ongevallen te Rotter dam per 100 man daalde van 26,6 in 1958 tot 21,3 in 1959, het aan tal dagen dat tengevolge van een ongeval verloren ging van 343,4 per 100 man in 1958 tot 222,7 in 1959. Een daling die in belangrijke mate te danken is aan het enthou siaste werk van de leden van de Veiligheidscommissie. Natuurlijk blijven er nog vele on vervulde wensen op het gebied van de ongevalsbestrijding over. Deze liggen vooral in de sector van de onveilige handelingen. Vele onge vallen blijken voorkomen te kun nen worden, indien men zich in zijn werk rekenschap geeft van de gevaren voor zichzelf èn voor an deren. Oplettendheid en verantwoorde lijkheidsgevoel zijn twee aspecten van de menselijke persoon, die niet vast te leggen zijn in reglement of voorschrift. Zij vormen echter een voornaam wapen in de strijd, die iedereen tegen de ongevalsdreiging heeft te voeren. Het soort ongeval, dat met voor rang bestreden moet worden, is het uitglijden en vallen, omdat hier door het ongevalscijfer aanmerke lijk omlaag gebracht kan worden. Orde en netheid spelen hierbij een grote rol! Tijdens het verslagjaar bracht de veiligheidsinspecteur van de ar beidsinspectie, de heer Otjes, twee maal een bezoek aan onze Rotter damse brouwerij. Hij sprak zijn voldoening uit over de veilige si tuatie van het bedrijf en de ver mindering van het aantal ongeval len. Ook in Amsterdam ging het on- gevallencijfer het afgelopen jaar gelukkig weer omlaag. Bedroeg het aantal ongevallen met verzuim per 100 man 31,8 in 1958, in 1959 waren het er 26,7 per 100 man. Tiet blijkt echter dat ook in Am sterdam het grootste percentage van deze ongevallen te wijten zijn aan vallen, uitglijden, misstappen, struikelen en stoten. Overleg daarom altijd bij het werk: kan het veiliger? 7

Vers van 't Vat | 1960 | | pagina 9