VAN ONZE VERENIGINGEN Reisvereniging Vers van 't Vat - Rotterdam Wat is eigenlijk Judo? Eén van de doelstellingen van onze Rotterdamse reis vereniging, welke na 10 jaar is uitgegroeid tot een vol wassen en kerngezond lid van onze Heineken's personeels- familie, is de jaarlijkse busreis. Ter gelegenheid van het tweede lustrum had het Bestuur ditmaal besloten een vraagtekenreis te organiseren. Alleen, in ons mooie maar kleine land kom je dan altijd wel ergens langs Utrecht en in de buurt van Amsterdam. Maar eer het zover was, waren er heel wat gezellige kilometers onder de wielen weggedraaid en was de voortreffelijke koffiemaaltijd in Apeldoorn ook achter de rug. Als gewoonlijk vertrokken we op zondag 3 juli met goed weer om half acht van de Brouwerij om via Krimpen, Gouda en Schoonhoven te belanden in De Bilt, waar we even de benen strekten en een kopje koffie gebruikten. Vervolgens reden wij naar het Kristalbad Berg en Bos in Apeldoorn, waar aan lange tafels een lichte soep, boter hammen en koffie op onze gretige magen lagen te wachten. Onder de goedkeurende blikken van het be dienend personeel verdwenen de stapels brood in allerlei variaties, waarna er gelegenheid was de omgeving te verkennen. Ondanks het wat sombere weer later op de dag bleef de stemming in de bussen zonnig. Via het Uddelermeer, Huizen en nog meer plaatsen wij passeerden o.a. het Muiderslot wipten we nog even aan in Hilversum, waar jong en oud zich in de speeltuin vermaakte. U kunt zich indenken dat we ons daarna met het diner gingen bezighouden, hetwelk ditmaal in Amsterdam werd geserveerd. Nou, laten de Amsterdam mers dan geen tunnel hebben, eten bereiden kunnen ze en ons gezelschap liet zich de voortreffelijke maaltijd dan ook goed smaken. Na afloop van het diner bood onze penningmeester, dhr. E. Dekker, namens het Bestuur de leden een wandbordje aan van Amsterdam, hetgeen hogelijk werd gewaardeerd. Hierna restten nog enkele uren, welke ieder op de hem meest geschikte wijze in Amsterdam kon doorbrengen, waarna de chauffeurs ons weer op kundige wijze voor de Brouwerij afleverden. Al met al weer een dag welke ons nog lang zal bijblijven. De enige schaduwzijde op deze dag was de ziekte van onze voorzitter, dhr. De Man, die deze reis niet kon meemaken. Wij wensen hem van harte beterschap. W. F. C. VAN OTTERLOO, «eer. De verschillende worpen en handelingen van het Judo werden oorspronkelijk ontwikkeld uit een methode om handelend te kunnen optreden in iedere mogelijke situatie van het gevecht op korte afstand. Het aantal van deze worpen en handelingen is oneindig groot, evenals de variaties erop. Ze hebben echter één voornaamste regel gemeen, nl. de aanval op het zwakste punt van de tegenstander. Daarom moeten we om Judo te kunnen leren, iets weten over het mechaniek van het menselijk lichaam, met al zijn krachten en zwakten. Vergelijken we ons lichaam met een machine, dan is de buik (Hara), waar zich het zwaartepunt bevindt, de krachtbron. De armen en benen zijn de hefbomen en de vingers en tenen zijn de actieve onderdelen. Deze „machine" werkt slechts goed wanneer de wetten van de zwaartekracht op de juiste wijze worden toegepast, waarbij evenwicht een grote rol speelt. Wanneer nu het lichaam wordt gebruikt om een bepaald doel te bereiken dan moet én het „voetstuk" waarop het staat én het „mechanische" gedeelte telkens aan dat ge bruik worden aangepast. Daarbij spelen gewrichten en spieren natuurlijk een grote rol. Vandaar dat de ingewik kelde technieken van Judo een langdurige training ver eisen. Ook spelen mentale en emotionele factoren een grote rol. Zoals de machine functioneert ook het lichaam alleen dan goed, wanneer ze uitgebalanceerd is. Zo is het lichaam eerst goed in evenwicht als het zwaartepunt zich bevindt boven het vlak dat door de voeten wordt gevormd. Komt het lichaam in beweging dan raakt het evenwicht in gevaar omdat de benen of heupen bewogen moeten worden. Om dit zo soepel mogelijk te laten gebeuren houden we de voeten ca. 25 a 30 cm van elkaar, de romp rechtop en de spieren ontspannen. Deze toestand heet „Shizen- Hontai" of fundamentele, natuurlijke stand. „Jigo-Tai" is de verdedigende stand, waarbij het zwaartepunt wordt verlaagd door het buigen en wijd-uiteenstaan van de benen. Hoewel deze houding de stabiliteit in sommige standen verhoogt, wordt deze in andere richtingen weer verlaagd en bovendien wordt de snelheid van handeling erdoor vertraagd. Om nu een worp te maken moeten wij eerst de balans van onze tegenstander verstoren of verbreken. Deze balansverstoring heet „Kuzushi". Daarna volgt het werpen „Kake". Het valbreken heet „Ukemi". Hoe nu een balansverstoring tot stand gebracht wordt zullen wij een volgende keer beschrijven. F. J. v. d. BOSCH Rotterdam - 3e KYU In verband met de vakantieperiode zal het eerste artikel over onze organisatie pas in het septembernummer verschijnen. 16

Vers van 't Vat | 1960 | | pagina 18