TELAATKOMER? Bent U ook zo n Heeft U wel eens opgemerkt dat er een vrij grote groep mensen be staat die altijd op het nippertje, soms zelfs nèt eroverheen, de fa briek of het kantoor binnenkomen. Binnenkomen is het woord eigen lijk niet eens - liever binnenrollen. Ze hebben namelijk altijd haast. De wil om op tijd te zijn is er wel maar gaat ten koste van heel veel jagen en jakkeren. Ze zouden het liefst vanuit bed het kantoor bin nenstappen, maar aangezien dat nu eenmaal niet gaat, gunnen ze zich nauwelijks de tijd zich be hoorlijk aan te kleden en het ont bijt schiet er meestal bij in. Ze be ginnen de dag al in een gespannen toestand. Hollen met das en jas de deur uit en trekken deze nog even hollend naar bus of tram aan, kam men zich misschien nog haastig in de tram en beginnen al uitgeput aan hun dagtaak. U niet? Dan be hoort U tot één van de drie groe pen van mensen, die ten opzichte van het te laat komen, als volgt ingedeeld zouden kunnen worden: In de eerste plaats is daar de groep die nooit of zelden te laat komt. Als deze mensen te laat komen vinden ze het gewoon een ramp. Zij zijn dan danig uit hun humeur; het komt hun eer te na en er gaan soms maanden, zelfs jaren voorbij voordat zoiets weer gebeurt. De tweede groep bestaat uit de periodieke telaatkomers - de meer nonchalanten. Zij vinden het ook niet leuk om te laat te komen, maar ja, dat warme bed 's mor gens, vooral als het koud is. Ze missen gewoonweg de wil om hun fouten te corrigeren. Groep drie, die gelukkig maar heel klein is, levert de totaal onver schilligen, de telaatkomers uit ge woonte. Als zij op tijd zijn, dan is het hun goed, maar zijn ze te laat, dan deert hen dat absoluut niet. Nu is uit de Lasten- en Batenre kening van de jaarstukken van de Stichting Personeelsfonds over de periode 1 oktober 1958 - 30 sep tember 1959 gebleken dat de aan het personeel opgelegde boeten voor te laat komen aanzienlijk zijn gestegen en wel met 66%! (Zoals U weet komen alle aan het personeel opgelegde boeten ten bate van de Stichting Personeel- fonds.) Laten we deze zaak voortaan een beetje serieuzer opvatten. Te laat komen houdt eveneens een verza king van plicht in, hoe plichtsge trouw we ook ons werk verder verrichten. Ieder van ons draagt zijn eigen verantwoordelijkheid en heeft zijn eigen zelfstandigheid om ervoor te zorgen dat hij op tijd in de fabriek of op kantoor is (en ook op tijd op een afdeling!). Dit betekent voor het bedrijf geen produktie- verlies en voor velen geen boete. De meesten zullen er al komen met de wekker vijf of tien minu ten vroeger te laten rinkelen! Bovenstaand artikel werd geschreven naar aanleiding van een opmerking van de heer F. Huyhrechtsebestuurslid van de Stichting Personeelsfonds, tijdens de onlangs gehouden jaarvergadering. Hoewel het bestuur zich uiteraard ver heugt wanneer de inkomsten toenemen, meent het dat de boetebijdragen door het personeel wel beter kunnen worden be steed dan een steeds belangrijker wor dende inkomstenbron te verschaffen aan het Personeelsfonds. 15

Vers van 't Vat | 1960 | | pagina 17