Schoenen? Sommigen liepen op vellen en nog denkt mijn vrouw met dankbare herinnering aan degeen die een paar schoenen voor een zuinig bewaarde fles jenever te koop wist. Dat was overigens al een paar maanden na de bevrijding. Kousen waren er natuurlijk helemaal niet meer, zelfs geen „fieldekos". Op 8 juni 1945, zegt het eerder genoemde dagboekje, ging de tram weer rijden, waardoor aan het vele maanden lopen van en naar kantoor een einde kwam. En toch waren we steeds gekomen, want de soms urenlange wan deling werd immers beloond met een maaltje waterige gerstmeelpap. Bevrijding Wat al herinneringen. We hebben met een stel brouwerij mensen van de Ordedienst behorende tot de B.S. in de voormalige kegelbaan op zaterdagochtenden „droog" ge oefend met een stengun. En bij de bevrijding bleek de oude heer Lampe, de chef van de fustcontrole, tot het meer heldhaftige, zg. „strijdend gedeelte" van de B.S. te horen: plotseling stond de vitale baas met een stengun op de Maasbrug. Het laboratorium was een verzamelpunt van berichten. Er was daar een kaart van Europa waar elke ochtend en in de laatste dagen voor de bevrijding ook 's mid dags, zó hard ging het de vorderingen der geallieerde legers met spelden en vlaggetjes werden aangegeven. Het gebeurde alles in het geheim en de druk je vrijwel doorlopend in overtreding te weten verliet je nooit. Bevrijding. Ik geloof niet, dat onze jongeren onder de 25 kunnen beseffen wat dat woord, wat die belevenis voor ons betekende. Het duurde tot 8 mei voor de eerste Canadezen, onze „liberators", Rotterdam binnenreden. Vele uren, twee dagen lang, stonden we met duizenden anderen te wach ten op de Oudedijk tot ze eindelijk kwamen. Toen ze er waren werden ze bedolven onder bloemen, gezoend dooi de Nederlandse meisjes, omhelsd door de Nederlandse moeders. Dat werd later weer de oorzaak van vele gebroken harten. Ze kwamen ook op de brouwerij, op het Hoofdkwartier van de B.S. en daaraan danken we de kennismaking met de charmante Canadese captain Gaumont, die we juist dezer dagen op de brouwerij terugzagen als major. We hebben een daverend bevrijdingsfeest gevierd in de bottelarij met „proef" bier (de groene kroonkurk!) en dat is een reuzepan geworden, want we waren het voor oorlogse bier ontwend. Kent u het liedje nog, H.B.M.'ers van boven de 35? Dat is die groene dop, die leuke groene dop, met een gekarteld randje en een ster er boven op. Die zullen we nooit vergeten, Daarmee hadden we veel plezier Want onder die groene dop, daar zat nog echt vooroorlogs bier." (Wijze: dat is de kleine man). Voor de ouderen zijn dit herinneringen, voor de jongeren is het (onbekende) historie. Wij waren als jullie nu, tussen de vijftien en vijf en twintig jaar. Wij werkten in de bottelarij, in de werkplaats, in het laboratorium, op de boekhouding, op de correspondentie. We deden zo'n 15 jaar geleden minder dan jullie nu, want er viel vrijwel niets te doen. Maar we verdienden ook minder, een derde tot een kwart van wat er nu verdiend wordt, terwijl de officiële prijzen toen al aardig opgelopen waren. Maar dat maakte niet veel uit, er was toch niets te koop, tenzij zwart Je zult uit deze regels hebben begrepen, dat materiële zorgen erg belangrijk waren in die dagen. Eten, eten, eten! Inderdaad dat was de eerste levensbehoefte. Maar er waren ook zorgen van andere aard. Om vrien den, verloofden, kinderen, ouders. In die zorgen en die nood ontstond een grote saamhorigheid. Ideëel is er wel iets gegroeid in die moeilijke tijden en al is er veel van die verbondenheid en solidariteit weer „gesleten", nog plukken wij in ons maatschappelijk leven de vruchten van de geestelijke rijping in die laatste oorlogsjaren. Wat velen ik denk o.m. aan de talrijke slachtoffers van het verzet, hebben doorgemaakt, kunnen jullie nauwe lijks beseffen. Zo min als je kunt beseffen hoé we teerden op de clandestien opgevangen radioberichten en de inhoud van de illegale blaadjes, die we tussen de middag gingen halen op een adres aan de Rottekade. Maar jullie zult zonder enige twijfel alle eerbied hebben voor de talloze heldendaden, die in de strijd tegen de dictatuur, ter verkrijging van de vrijheid zijn verricht. Door heel gewone jonge lieden zoals jullie zelf nu bent. En door ouderen. Kg. Kopij voor het volgende (juli)nummer van Vers van 't Vat moet uiterlijk maandag 13 juni in ons bezit zijn. Redactie. 3

Vers van 't Vat | 1960 | | pagina 5