Enkele herinneringen geschreven voor de jongeren onder ons Op vrijdag 4 mei 1945 had ik 's avonds om een uur of acht een vriend bezocht, een kameraad uit de mobilisatie '39'40, die met ischias in bed lag. Ondanks dat kroop hij, toen de tijd daar was, al kreunend naar de verborgen opgestelde radio om me te laten meegenieten van het Nederlandse B.B.C.-nieuws. Dat was goed nieuws. Natuurlijk! Sinds 1941 wisten we alleen maar van goed nieuws, want het slechte weigerden we eenvoudig te geloven. Om even half negen moest ik weg, want het consigne van die dagen was: vóór negen uur binnen. Wat heb ik daar een spijt van gehad. Want tegen negen uur bracht de radio het bericht: Duitsland capituleert. Ik kan me de opwinding in onze straat herinneren. Daar waren veel Duitse soldaten in woonhuizen ge legerd, maar niettemin hoorde men kreten: Nederland is vrij! Het is vrede! Er kwamen steeds meer mensen hun huizen uit, ondanks de „sperr-tijd". Discussies. Zou het waar zijn? Het is waar! De radio zegt het! Vóór tienen was iedereen weer binnen vanwege de Duitse patrouilles, die erg vervelend werden. Diezelfde avond werden lieden gearresteerd, die oranje vlaggen hadden uitgestoken en de volgende dag werden zelfs nog verscheidene Nederlanders doodgeschoten. Die volgende morgen gingen we, ondanks de reeds vele maanden ingevoerde vrije zaterdag, op de normale tijd naar kantoor, waar bleek, dat daar met voorkennis en goedvinden der directie het hoofdkwartier van de B.S. was gevestigd. De B.S.'ers hadden de spreekkamers en de directiekamer in gebruik. Dat kon allemaal in die tijd, want een derde van de kamers stond leeg en iedereen had in de oorlogs dagen inschikkelijkheid geleerd; wie bij elkaar moest zitten vond dat alleen maar gezellig, gewerkt werd er toch vrijwel niet, wel gepraat. Dat deden we al van Dolle Dinsdag af! Mijn vrouw was destijds een jeugdige stenotypiste op de brouwerij en haar dagboekje uit die dagen doet je eens 1

Vers van 't Vat | 1960 | | pagina 3