vóór de haard op de achtergrond, zit een oude vrouw, tussen een man en kind in, pannekoeken te bakken. Daar zijn de tonen uitsluitend grauw. Maar op het voorplan, in het volle licht, zit een vrolijke kring de heldendaden van de waard te bewonderen. Is hij niet indrukwekkend en bijna majestueus, die dik gebuikte, die, onder het ontspannen van zijn gordel, de inhoud van een geweldige kruik naar binnen giet? Hij is in groenachtig blauw gekleed, een heldere toon, die hem direct als hoofdpersoon aanduidt tussen heel dat koor van verbaasde en verblufte omstanders, die hem toejuichend aanmoedigen. Zelfs de hond Mira Ceti naast de grote stoop met gouden tonen, volgt de bewegingen van zijn baas met aandachtige ogen. Een waarlijk vorste lijk biertafereel. De overgang van bierpul naar vakantie en vandaar naai de kunst is slechts een kleinigheid voor hen, die er hun hobby van maken. Hopelijk heeft u aan dit Tauberidee iets gehad bij het vaststellen van uw vakantieplannen voor 1960. Zo niet dan hoop ik toch dat u en de uwen met genoegen dit kunst-bier-verhaal hebben gelezen. Rothenburg de mooie stad aan de Tauber, kondigt voor Pinksteren een belangrijk programma aan. Zaterdag voor Pinksteren zal in de Keizerzaal van het historische raadhuis een voorstelling van de Hans-Sachs-Spiele worden gegeven. Op de 1ste Pinksterdag (5 juni) volgt een opvoering van „Der Meistertrunk". Diezelfde dag vindt op de burcht een concert plaats en worden de Hans-Sachs-Spiele opnieuw opgevoerd, 's Namiddags zal men de oude „Schafertanz" (dans der herders) te zien krijgen. De 2e Pinksterdag zullen de bezoekers een kijkje kunnen nemen in een „vijandelijk kamp", dat voor de Röderpoort zijn tenten zal hebben opgeslagen, 's Namiddags trekt dan een historische optocht door de straten en ten slotte zal er een groot volksfeest op de Wallgraben voor de Würzburgerpoort worden gehouden. „Der Meistertrunk" zal voorts op de 3de en 31ste juli en op de 14de augustus worden herhaald. De „Schafertanz" zal men nog op de 3de en de 17de juli, alsook op de 7de en de 21e augustus te zien krijgen. De Hans-Sachs- Spiele worden in juli elke woensdag en elke zaterdag opgevoerd. men >ij de egen- ioor- leorg ig te rlijke ingen in zo heren Ten i van uigen over t ons rhaal een vordt 1 op- deze eens ;ering oude irklas eind spel ïland ziet leeft •n en ijand „Wir falten uns're Hande Und blieken auj zu Gott, Das ER in Gnaden wende All uns're Angst und Not". Er lenckt wie Wasserbdcbe der Menschen Herz und Sinn Und führet seine Kinder zum Rechten Glauben bin. Das wahlte Gott der Vater, das wahlte Sohn und Geist, Dasz Dich mit Jubelkldngen ein Halleluja preist. Biertafereel De Meesterdronk Zo kwamen we dus via een vakantietocht terecht in de geschiedenis van de dertigjarige oorlog en de overgang naar het slot van dit artikel kan niets beters zijn dan een schilderij van Adriaen Brouwer met dezelfde titel, nl. „De Meesterdronk". Deze belangrijkste compositie van de schilder uit de ver zameling van Maurits Kann moet ongeveer van 1636 zijn. Het stelt een interieur voor, waarin atmosfeer en licht beurtelings de kleuren doen afnemen of sterker doen spreken. Onder de vochtige schaduw van een gewelf, De Meesterdronk van Adriaen Brouwer ook aan de inwendige mens te denken alvorens het besluit ten uitvoer te brengen. Balthasar Reimer de kastelein snelt toe met de grote Beierse Humpen (in houd maar liefst 13 liter) en biedt hem deze welkomst- dronk aan, maar hij weigert te drinken met zijn vijanden. Na lang aanhouden echter van zijn generaals, drinkt eerst de meester en daarna pas zijn knechten; en na deze eerste slok van het heerlijke gerstenat wordt de beker steeds weer rondgezonden en geheven op alles en iedereen en zoals het spreekwoord zegt: „Als het bier is in de man, is de wijsheid in de kan", doet ook Tilly hier ten slotte een voorstel aan de raadsheren en belooft hun genade te schenken als één van de heren in staat is deze Humpen in één teug leeg te drinken. Men ziet elkaar verbaasd en hulpbehoevend aan en na haastig overleg neemt burgemeester Nusch de pul en na een moment van grote spanning roept Tilly uit: „Bei Gott, er trinkt ihn aus". Hij houdt woord en alles en iedereen kan weer vrij adem halen. Rothenburg ob der Tauber is voor de ondergang behoed dank zij een dronk uit deze reusachtige Humpen. En uit vele kelen van de Protestantse bevolking klinkt dan het lied: 13

Vers van 't Vat | 1960 | | pagina 15