De Meesterdronk Een vakaritie-bierimpressie door uw bierpul-medewerker G. W. HARDEVELD KLEUVER JR. Wanneer u op uw vakantiereis naar het zonnige Italië, het imponerende Zwitserland of op de grens van beide naar de prachtige Zwitsers-Italiaanse meren, over de Duitse autobanen snelt en Frankfurt nadert, moet u toch eens proberen enige dagen uit te trekken in uw vakantie schema voor een bezoek aan het lieflijke Taubertal en dan logeren in het openluchtmuseum van dit „Franken land" nl. in Rothenburg ob der Tauber. Frankische Jeruzalem Onmiddellijk bij het betreden van dit stadje blijkt het u al, dat dit meer is dan alleen maar een aardig oud plaatsje. Rothenburg van 1274 tot 1892 een „Vrije Rijks stad" en de trotse hoeder van 150 dorpen en 40 kastelen, is een groot kunstwerk, een grandioos monument, dat in de loop van vele eeuwen op onbegrijpelijk harmonische wijze gegroeid is tot één geheel, dat u een zeldzame sensatie van rust en veiligheid geeft. Men moet echter niet denken in Rothenburg de eerste of enige vreemdeling te zijn. Reeds in de middeleeuwen was de stad een mag neet voor kooplieden en pelgrims. Toen noemde men het zelfs „het Frankische Jeruzalem". Toen wemelde het er al van de mensen, net als nu. Maar het is er niet hin derlijk vol, er is ruimte genoeg. Dit stadje werd de getuigenis van de goede bouwkunst uit lang vervlogen tijden en een symbool voor de Duitse middeleeuwen. Een paradijs voor kunstschilders en archeologen, voor natuur- en kunstliefhebbers, voor alle mensen, die rust en vrede zoeken en zich een wijle uit de dagelijkse beslommeringen willen terugtrekken. Alles wat het oog weldadig aandoet, het gemoed opvrolijkt en het hart van de rusteloze mens van onze tijd in een betere stemming brengen kan, dit biedt Rothenburg zijn bezoekers. Reeds het uitzicht vanaf de „Burggarten" over het be koorlijke en lieflijke dal van de Tauber spreekt onze verbeeldingskracht aan; wie dan zijn oog laat dwalen langs het door de avondzon verlichte silhouet van de torens en de muren van de oude stad, voelt de sfeer van de verzonken wereld der Duitse middeleeuwen aan. De zware poorten, de massieve bastions, de St. Jacobskerk (met het beroemde bloedaltaar van Tilman Riernen- schneider) met zijn beide stevige torens, de trotse patriciërshuizen, het indrukwekkende raadhuis met de opvallend mooie renaissance voorgevel en vele andere bouwwerken uit verscheidene stijlperioden, dit alles vormt tezamen Rothenburgs aanzien. Historisch Spel De gastvrijheid van de bewoners is bekend, maar over hun drinklust wordt geroddeld en dit geroddel geeft ons reden tot dankbaarheid, want anders was dit verhaal slechts een stukje reispropaganda geworden voor een Middeleeuws stadje ergens in Zuid-Duitsland. Nu wordt echter ieder jaar met Pinksteren een historisch spel op gevoerd met als titel: „Der Meistertrunk". en over deze drinkgewoonten en dit drinkspel wil ik u nu graag eens even het een en ander vertellen. Deze Meistertrunk ligt ten grondslag aan de belegering en de na hevige strijd gevolgde bezetting van deze oude Rijksstad door de keizerlijke veldheer Johann Tzerklas Graf von Tilly. Sinds 1881 wordt jaarlijk aan het eind van Oktober en met de pinksterdagen een historisch spel opgevoerd, dat door duizenden uit binnen- en buitenland wordt bezocht en dat deze hele strijd uitbeeldt. Men ziet zich verplaatst in de oude raadszaal rond 1631 en leeft intens mee met de burgemeester en zijn raadsheren en juicht het besluit van deze broederschap toe om de vijand tot het uiterste te weerstaan. „Hinaus, hinaus du junge Schar Dem Feinde frisch entgegen; Allezeit kampfbereit, Vertraul auf Gottes Segen". De oorzaak van deze keizerlijke belegering moet men zoeken in het feit, dat deze Frankische stad zich bij de Protestanten heeft aangesloten. Men biedt heftig tegen stand, rekent op Zweedse hulptroepen, maar na een door braak bij de Noorderpoort ziet oud-burgemeester Georg Nusch geen andere uitweg meer dan de witte vlag te hijsen en de maar liefst zestigduizend man keizerlijke troepen de overwinning te gunnen en de veel bezongen Graf von Tilly te ontvangen. „T1LLY, Du Stolz der Christenheit, In dieser schweren Zeit Von GOTT dazu bestellt Als Schreck der Ketzerwelt". Deze veldheer, woedend over zoveel tegenstand van zo weinigen, gelast deze hele ketterstad met alle raadsheren te vernietigen. Medelijden en erbarmen zijn voorbij. Ten einde raad wendt de dochter van de opperkastelein van de raadskelder zich tot Tilly en tracht hem te overtuigen 12

Vers van 't Vat | 1960 | | pagina 14