Hoe werkt de beurs? (Slot) Barometer van ons economische leven In ons vorige artikel hebben we gezien hoe een onderneming via de beurs aandelen op de markt kan brengen. De effectenbeurs is bovendien de centrale marktplaats, waar dagelijks voor miljoenen guldens aan effecten wordt verhandeld, tegen prijzen die onder het wakend oog van het Bestuur van de Vereeni- ging voor den Effectenhandel officieel worden genoteerd. Om te zien op welke manier er in enkele uren voor vele miljoenen guldens wordt gekocht en verkocht, gaan we in gedachten nog een keer op bezoek in de grote zaal van de effectenbeurs, waar de effecten dagelijks van kwart over één tot half drie worden verhandeld door de 600 tot 700 commissionairs of bankiers die de beurs bezoeken om de hun gegeven opdrachten uit te voeren. „Gesloten hoek" De ruime beursvloer is in 82 vakken verdeeld, „hoeken" genaamd. In elke hoek worden steeds dezelfde fondsen verhandeld, zodat iedere beursbezoeker precies weet waar hij voor een bepaald fonds moet zijn. Heeft een beursman opdracht gekregen een obligatie van een of ander fonds tegen de koers van 110% te kopen, dan stapt hij naar de hoek, waar deze obligaties worden verhandeld. Is hier op het moment geen verkoper aan wezig, dan hoeft hij niet te wachten maar kan hij de order doorgeven aan een hoekman. Deze heeft zich gespecialiseerd in de fondsen van zijn hoek. Hij registreert alle orders die hij tijdens de beurstijd ontvangt en maakt tegen sluitingstijd aan de hand van zijn koop- en ver kooporders de koers op, v/aarmee hij een maximaal aantal kopers en verkopers kan bevredigen. Deze koers wordt op een briefje doorgegeven aan de guidebank, een klein administratiekantoor in het midden van de beurs. Het briefje gaat dan via een buizenpost naar de afdeling, waar de Officiële Prijscourant onder toezicht van het beursbestuur wordt opgesteld. Dit soort handel heet op de beurs handel in de „gesloten hoek". „Open hoek" Veel dynamischer en drukker gaat het toe in de „open hoek", waar de hoofdfondsen, zoals Philips, Unilever, AKU, Koninklijke Petroleum, staatsfondsen, scheepvaart aandelen e.d. worden verhandeld. Gedurende de gehele beurstijd staan in deze hoeken groepen kopers en ver kopers bijeen, die elkaar hun prijzen toeschreeuwen. In de Philipshoek hoort men dan bijvoorbeeld roepen: „tweeënveertig u twee". Een verkoper geeft hiermee te kennen, dat hij twee aandelen Philips „aan de markt heeft", d.w.z. verkopen, voor 342. Een koper kan volstaan met „éér mij twee" om aan te duiden, dat hij twee aan delen wil kopen voor 341. Is onder de verkopers iemand bereid twee stuks tegen deze koers te verkopen, „aan te lappen", dan roept hij onmiddellijk „Jepse" of wel „Je hebt ze", wat betekent: „Akkoord, voor deze prijs kunt u er twee van mij kopen". Beide beursbezoekers maken in hun boekje een korte aantekening van de transactie en daarmee is de zaak beklonken. De aandelen worden een der volgende dagen geleverd ten kantore van het lid, dat de kooporder heeft uitgevoerd, en daarna door hem betaald. De koers waarop koper en verkoper het in de hoek eens zijn geworden 341 geldt als de officiële koers voor dat ogenblik. Zijn er veel kooporders, dan is het mogelijk, dat even later in de hoek transacties worden afgesloten tegen hogere koersen. Bij veel verkooporders zal misschien een lagere notering tot stand komen. Op de eerstgenoemde trans actie heeft dit echter geen enkele invloed. Die is vast gesteld op 341 en blijft op deze koers gehandhaafd. Wederzijds vertrouwen Merkwaardig is, dat op deze wijze voor miljoenen guldens wordt verhandeld zonder dat schriftelijke contracten worden opgesteld of handtekeningen worden geplaatst. De beurshandel berust op wederzijds vertrouwen. Slechts een aantekening met potlood in een klein beursboekje is voldoende om de transactie vast te leggen. Ook de koersen van de open hoek worden aan de guide bank doorgegeven; ze worden onder meer geprojecteerd op een verlichte strook boven de loketten van de guide bank, zodat alle beursbezoekers steeds het koersverloop in de verschillende fondsen kunnen volgen. Tegen half drie werkt de beurs onder hoogspanning. Vanaf de galerij zien we de hoeklieden druk bezig met het uitrekenen van de koersen. Loopjongens rennen heen en weer om de koersbriefjes zo vlug mogelijk af te geven bij de guidebank, vanwaar via de buizenpost de briefjes in de guidezaal belanden. Op lange tafels worden ze hier gesorteerd en op lijsten opgenomen. Alles moet snel gebeuren, want tegen sluitingstijd staan voor het loket de loopjongens van de dagbladen te dringen. Zij moeten de koersen in ijltempo doorgeven naar de redactie, die op haar beurt weer moet zorgen, dat juist voor de persen gaan draaien, de kopij gezet is. Alles onder hoogspanning, want verlies van één minuut 18

Vers van 't Vat | 1960 | | pagina 40