Judo in Japan In het oudste en nog steeds één dei- beste Judo-tijdschriften het „Quarterly Bulletin" van the Budoquai dat nu al zijn 15e jaargang beleeft, lazen wij ver schillende mededelingen, welke zeker ook voor onze lezers en Judobeoefenaars interessant kun nen zijn. Op 25 maart 1958, zo staat er bij voorbeeld te lezen, is met enige feestelijkheden het nieuwe gebouw van de Kodokan in Tokio in ge bruik genomen. De bouw zgn. „utility-type" van de grootste dojo ter wereld is in september 1956 begonnen en de totale kosten bedroegen ongeveer ƒ2.700.000, Het gebouw heeft zeven verdie pingen. De mat bestaat uit 500 tatami's (1.000 m2); er is een tri bune voor 600 bezoekers en er zijn speciale dojo's, elk met 105 matten voor vrouwen, kinderen en scholen. Bovendien is er een dojo voor speciale studie en één voor vreem delingen, elk met 54 matten. Daar enboven biedt het gebouw nog talrijke logies-gelegenheden. Op 4 mei 1958 is het toernooi voor hogere dan-graden in de Kokokan- dojo gehouden. Onder de deel nemers waren honderdacht 5e, honderdzes 6e, vierenzeventig 7e en achttien 8e Dans! Wij mogen dus wel vaststellen, dat uit de kleine „private" dojo, (door prof. Jigoro Kano in het leven geroepen) welke het begin was van de orga nisatie, een enorme beweging is gegroeid, welke zijn optimisme volkomen billijkt. Zoals de stichter het inderdaad heeft gezien is de Judo-sport ge baseerd op een systeem van maxi male geestelijke en lichamelijke oefening. Wedstrijd slechts onderdeel De wedstrijd is een onderdeel van de training. Deze wedstrijd als uiteindelijk resultaat van de trai ning dus als hoofddoel te zien is een denkfout. Bij Judo-wedstrijden is de autori teit van de scheidsrechter onaan tastbaar en er kan tegen zijn uitspraak geen beroep worden aangetekend. Men kan het daar mee eens zijn of niet, doch als men aan een Judo-wedstrijd deelneemt, onderwerpt men zich stilzwijgend aan deze regel. Wenst men dat niet te doen, dan moet men niet deelnemen aan een wedstrijd. Judoka's weten dit en behoren zich hiernaar te gedragen; het is In de Kodokan te Tokio. jammer dat toch nog sommige Judoka's en nog wel van inter nationale klasse menen dat deze gedragsregels voor hen niet gelden. Graduatie Er zijn in het Judo graduaties naar bereikte resultaten, die voor de persoon zelf dikwijls niet waar neembaar zijn. Zulke graduaties zijn als een groeiproces, zoals bijv. de jaarringen van een boom. De voortdurende verandering is nau welijks waarneembaar omdat een groeiproces heel geleidelijk ver loopt. Als we een boom doorzagen zien we de jaarringen, omdat er in het leven van de plant telkens een rustperiode is in de winter, die als 't ware wordt „opgetekend". Zulke „jaarringen" zou men ook de graduaties in het Judo kunnen noemen, alleen gaat het daar niet volgens de vaste wisseling der getijden. Het is dus niet zo, dat als iemand gegradueerd wordt, hij nu plotseling „veel beter" is dan hij was. Nee, hij blijft precies de zelfde, alleen is er in 't groeiproces een „jaarring" afgetekend. Dit betekent dus ook, dat wanneer je bijv. blauw gegradueerd wordt, je pas dan helemaal groen bent. Naarmate de graduaties hoger worden, gaat het groeiproces langzamer. Er komen steeds meer eisen bij. De beginneling draagt zijn rode-slippenband net zolang totdat hij voldoet aan de minimum eisen van vallen. Voor geel komt er al meteen bij, dat hij iets moet weten van de Judo-beweging; voor oranje moet hij op zijn benen kun nen staan en steeds weer moet hij kunnen vallen, maar iedere keer komt er iets bij, waardoor de periode tot de volgende graduatie wat langer duurt. Nieuwe eisen Heel duidelijk wordt dit bij de overgang van bruin naar zwart. Vechten moet ook de bruine band goed kunnen, anders wordt hij geen bruin. Maar nu moet hij be ginnen met iets nieuws, nl. de studie van het Nage-no-Kata en dat is niet eenvoudig. De zwarte band krijgt er al meteen nieuwe eisen bij, hij moet ook les gaan geven, wat velen minder prettig vinden. Ze zouden liever blijven vechten voor hun plezier. Maar als de bruine band heeft hij al wat van die nieuwe eisen leren kennen. Hij is assistent-dojo-steward ge weest; hij heeft leren leden inschrij ven, contributie geïnd, demonstra ties geleid of eraan meegedaan. Kortom allemaal dingen, waarvan de beginneling nog helemaal geen begrip heeft (en dat is maar goed ook, want die moet toch al zoveel leren!) Tot slot nog even de opeenvolging van de banden (graden) tot zwart. Wit met rode slippen wit 6e kyu geel 5e oranje 4e groen 3e blauw 2e bruin Ie P. v. d. BOSCH, 3e (Rotterdam) 12

Vers van 't Vat | 1960 | | pagina 14