Links de Koopmansbeurs van Berlage, rechts de Effectenbeurs. De aandeelhouder is mede-eigenaar Een aandeel is een bewijs van deelneming in het kapitaal van een onderneming. Wie een aandeel koopt, is mede eigenaar en heeft dus belang bij het wel en wee van de onderneming. Gaat het voor de wind, dan profiteert hij mee van de winst, doordat er dividend wordt uitgekeerd. Aan de andere kant loopt hij natuurlijk altijd het risico dat de onderneming met tegenslag heeft te kampen, zodat er geen dividend kan worden uitgekeerd en zijn deel neming in het kapitaal ook minder waard wordt. Het kapitaal van een onderneming is gewoonlijk verdeeld in aandelen van gelijke waarde, b.v. 1000,of 500, Het bedrag dat op het aandeel staat gedrukt, noemt men de nominale waarde. Voor aandelen van een bloeiende onderneming die een flink dividend uitkeert, zijn de kopers graag bereid meer te betalen dan de nominale waarde. Dit wordt uitgedrukt door de koers, die meestal in procenten wordt weergegeven. Staan de aandelen van een bepaald bedrijf b.v. op 120, dan betekent dit dat een koper voor een aandeel van 1000,een bedrag van 1200,moet neertellen. Stijgt de koers b.v. tot 140 doordat er veel vraag is, dan kan hij zijn aandeel voor 1400,verkopen. Maar het is ook mogelijk dat de aandelen b.v. tot 80 dalen, zodat het aandeel dat voor 1200,gekocht is, bij verkoop slechts 800,opbrengt. Zowel voor aandelen als voor obligaties is de effecten beurs de centrale marktplaats. Op een „stille" beursdag wordt er altijd nog voor 5 tot 10 miljoen gulden ver handeld; op drukke dagen wel voor 10 tot 15 miljoen gulden! Er is een tijd geweest dat ieder die effecten (aandelen, obligaties of andere geldwaardige papieren) wilde kopen, op eigen houtje de beurs kon binnenstappen. Die tijd is voorbij; de effectenhandel op de beurs mag thans alleen worden uitgeoefend door commissionairs of bankinstel lingen, die lid zijn van de Vereeniging voor den Effecten handel en die aan strenge regels zijn gebonden. Zij vormen de schakel tussen het publiek en de beurs en zij zijn ook de aangewezen personen om advies te geven aan degenen die hun geld op een verstandige manier rendabel willen maken. Een kijkje binnen in de hal Laten we er eens binnenstappen; bezoekers zijn altijd welkom en kunnen zelfs elke woensdag- en vrijdagmiddag aan speciale rondleidingen deelnemen. We staan op de galerij en kijken neer op een ruime hal met in het midden een soort glazen huisje en aan de kanten nissen met een groot aantal telefoontoestellen. Tegen enen begint de hal vol te stromen; het duurt niet lang of op allerlei plaatsen drommen groepjes mannen bijeen. Ze dringen, schreeuwen elkaar in voor ons onver staanbare taal toe en zien nog kans midden in de mensen kluwens aantekeningen te maken in het langwerpige boekje, waarmee iedere beursman is gewapend. Op enkele plaatsen gaat het wat rustiger toe, maar toch overheerst de indruk van een jachtig, roezemoezig en rommelig geheel, waarvan de betekenis ons als toeschouwers ontgaat. Misschien vindt u wat beneden in de beurszaal gebeurt alleen als een wonderlijk kijkspel interessant en denkt u bij uzelf, dat uitsluitend „kapitaalbezitters" of „specu lanten" belang hebben bij wat zich daar afspeelt. Vergis u niet; de effectenbeurs is rechtstreeks van betekenis voor een veel grotere groep dan menigeen denkt en heeft in ons gehele economische leven een onmisbare taak. Het is niet overdreven te zeggen, dat ons bedrijfsleven nooit de huidige ontwikkeling zou hebben bereikt, als zij zich niet via de beurs van de nodige kapitalen had kunnen voor zien! (Wordt vervolgd).

Vers van 't Vat | 1960 | | pagina 11