81 Mede voor deze werkzaamheden heeft het instituut een zg. „inside information" opgebouwd. Het kan een in dustrieel aanstonds vrij veel mededelen over de capaci teiten en de instelling een een bepaalde industriële ontwerper Dat kan zeer dienstig zijn voor een vlotte aanpak. De fabrikant moet trouwens met de vormgever leren samenwerken (dat doet hij toch ook met zijn accountant of zijn bedrijfsingenieur!) Grote zorg besteedt het instituut verder aan de modellenbescherming. Daar door heeft het vele industriëlen aangetrokken. Het hanteert voornamelijk de Auteurswet en de wet betref fende oneerlijke concurrentie. Het zorgt er dus voor, dat een bepaald onderwerp eigendom blijft van de fabriek, waarvoor het werd gemaakt. Veelzijdige ontwikkeling Men gaat er te Eindhoven van uit, dat de industriële vormgeving drie grote toepassingsgebieden heeft. De eigenlijke industriële vormgeving beperkt zich tot het terrein van de zware techniek, de lichte techniek, de fabricage van massagebruiksgoederen en het vervaardigen van gebruiksgoederen met handwerksinvloeden. Hoe reusachtig uitgestrekt is dat gebied alleen al niet! Dan is er de vormgeving aan decoratieve industrieprodukten, zoals kleding- en woningtextiel, behang en vloerbedek king, aardewerk en verlichtingsornamenten. Een ander, niet minder belangrijk gebied is de verkoop. Verpakking, drukwerk, reclame- en publiciteitsmateriaal, etalage benodigdheden en winkelbouw en -inrichting dienen door geschoolde vormgevers te worden ontworpen. In drie hoofdafdelingen leidt de akademie krachten voor dit mooie en veelzijdige doch ook moeilijke en verant woordelijke werk op. Er is een afdeling voor algemene industriële vormgeving, voor de vorming van ontwerpers van serie- en massaprodukten in hout, metalen, kunst stoffen, keramiek, glas en nog ander materiaal. In de afdeling voor de commerciële vormgeving worden de moderne publiciteit en produktpresentatie behandeld. Daar houdt men zich ook bezig met fotografie: de foto is immers een heel voornaam middel voor massa-be- invloeding. De derde richting is bestemd voor degenen, die belangstelling en aanleg hebben voor het ontwerpen van textiel en andere decoratieve materialen zoals behang, vloerbedekking en pakpapier. Zo'n cursus duurt vier of vijf jaar. Het eerste jaar is voor alle afdelingen gelijk. Dat is bedoeld als een alge mene inleiding. De leerlingen moeten los raken uit conventies en tradities. Hun scheppend en vindend ver mogen moet worden gewekt. Ze moeten tot zelfwerk zaamheid komen, de grafische en plastische gebieden verkennen, zich oefenen in de uitdrukkingsmogelijkheden, die de verschillende materialen bieden. Er wordt daar naast, in de loop van de leergang, gedaan aan algemene geestelijke en culturele vorming. Kleurenfilms, een vak bibliotheek, excursies naar fabrieken en musea zijn daarbij belangrijke hulpmiddelen. Voor de leerlingen van de af deling Algemene Industriële Vormgeving is het laatste cursusjaar een praktijkjaar: ze werken dan in een of ander bedrijf. Niet alleen dagschool Dat dit moderne opleidingsinstituut opgericht werd te Eindhoven behoeft niemand te verwonderen: is die stad niet een van de grootste industriecentra van ons land? Deze akademie ontwikkelde zich overigens uit een avond cursus van de kunstnijverheidsschool. Die avondschool was in 1950 begonnen. Er bleek al gauw zoveel belang stelling te bestaan voor deze opleiding, dat men besloot tot de oprichting van een dagschool met vijfjarige cursus. Deze telde in mei van dit jaar al 140 leerlingen, afkom stig uit alle delen van het land en zelfs ook al uit het buitenland. De opleiding geschiedt door een vrij groot aantal vakspecialisten. De ruimte werd al te klein. Het bestuur wil binnen afzienbare tijd een nieuwe, meer doel matig ingerichte school bouwen. Welke toelatingseisen er bij deze akademie gesteld worden? Het diploma van een U.L.O. of driejarige H.B.S. is al voldoende. Voor de afdeling Algemene Industriële Vorm geving moeten gegadigden bovendien blijk geven van creatief vermogen en belangstelling voor de techniek en de vraagstukken van produktie en distributie. Bij de in schrijving worden er enige schetsontwerpen en tekeningen gevraagd. Waar er bijzonder veel aanmeldingen zijn wordt er een strenge selectie toegepast. Alleen de meer begaafden komen in aanmerking. Door ruime overheids steun kunnen de studiekosten bijzonder laag gehouden worden. Omdat er velen overdag niet kunnen ze werken in een of ander bedrijf werd er ook een avondleergang ingericht. Die duurt eveneens vijf jaar. Zo krijgen ont werpers een heel goede gelegenheid om zich bij te scholen. Anderen, die in het bedrijfsleven met de moderne vorm geving te maken hebben, kunnen zich in die avondschool verder bekwamen. Het programma is ongeveer hetzelfde als dat van de dagschool. Deze avondcursus werd in het voorjaar van 1959 wel door tweehonderd personen ge volgd. Voor belangstellenden met nog minder tijd is er zelfs een zaterdagmiddagcursus. Nog meer opleidingen De „Akademie voor Industriële Vormgeving" voorziet in een behoefte. Dat is al wel gebleken Ze is ondertussen niet de enige opleidingsinrichting in ons land. Zo heeft de Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten te Den Haag ook een driejarige weekeindcursus. Verwacht mag worden, dat in de toekomst ons bedrijfsleven steeds be kwame vormgevers nodig zal hebben. Naarmate onze industrie zich hoger ontwikkelt zal zij er zelfs meer nodig hebben. En nog betere. W. A. M. VAN HEUGTEN In het „Instituut voor Industriële Vormgeving" te Amsterdam worden er geregeld nieuwe ontwerpen en modellen besproken. (Foto Archief Inst. Industr. VormgevingA'dam) 11

Vers van 't Vat | 1960 | | pagina 13