is „O schoneR Als men in Nederland eens een rondvraag zou houden, waar de regel die wij hierboven plaatsten thuishoort, kwamen er misschien niet zo erg veel goede antwoorden binnen. En toch is het een regel die algemene bekendheid geniet. Het is in zijn eenvoudige vorm een zeer schone regel; het is een waarlijk dichterlijke regel, die in het gehoor blijft hangen en een diepe betekenis heeft. Waar hoort hij thuis? We kunnen onwetenden op weg helpen door te zeggen, dat Amsterdammers eigenlijk niet aan deze hersengymnastiek zouden mogen meedoen, omdat die hem elk jaar op 1 januari in het openbaar kunnen horen uitspreken, in de Stadsschouwburg. Want hij is uit Vondel's Gijsbreght van Aemstel. Door wie wordt hij uitgesproken? Door de Rey van Klaerissen: O Kerstnacht, schoner dan de daegen, Hoe kan Herodes 't licht verdraegen, Dat in Uw duisternisse hlinckt, En wordt gevierd en aangebeden De eerste vier bedrijven van de Gijsbreght worden ieder besloten door een reyzang. De Rey van Klaerissen, nonnen uit het Klaerissenklooster, waarheen Gijsbreght zich begeeft als de stad door Vosmeer de Spie verraden is, treedt op aan het slot van het 3e bedrijf. Maar het eigenaardige is, dat deze rey, beginnende met deze overbekende versregels, verder helemaal niet over de Kerstnacht gaat, maar over de kindermoord van Bethlehem. Kerstzang De eigenlijke kerstzang in het stuk, welke de ge boorte van de Heiland beschrijft, is die van de Rey van Edelingen: Wij edelingen, blij van geest, Ter kercke gaan op 't hoge feest, Den eerst geboren Heiland groeten, En knielen voor de kleene voeten Van 't kind, waer voor Herodes vreest. 6

Vers van 't Vat | 1959 | | pagina 8