rr Hoe brengen wij de Feestdagen door? WIJ WENSEN U PRETTIGE KERSTDAGEN EN ALLE GOEDS VOOR HET JAAR 1960 REDACTIE VERS VAN 'T VAT 'Oir;;.. Eigenlijk is het een akelige vraag over dat „door brengen" van de feestdagen. Het woord doet mij denken aan het Duitse „durchbringen"dat verkwis ten betekent en daarvoor zijn onze feestdagen toch te goed en te zeldzaam. Ze vallen overigens dit jaar redelijk wel. In die tweede-kerstdag-op-zaterdag zit natuurlijk een tik keltje zwendel, maar er is enige reden om aan te nemen, dat de Nieuwjaarsdag-op-vrijdag voor enige compensatie zal kunnen zorgdragen. We gaan dit jaar niet naar Parijs. Verleden jaar zijn we niet naar Brussel geweest en dat is ons zeer goed bevallen. We blijven thuis om onder de kerstboom kuise mopjes te vertellen, waarin Moossie met twee woorden spreekt en zijn voeten veegt voor hij binnenkomt. Andere mensen gaan wel naar Parijs. Of naar Brus sel om naar de lichtjes te kijken. Deze plaatsen doen natuurlijk hun uiterste best om nog enige vreemde lingen te trekken voordat hun getij geheel verloopt. Want zij weten heel goed, dat binnen afzienbare tijd elke West-Europeaan, die zich respecteert, de Feest dagen zal willen doorbrengen in de Lijnbaan. De betonnen kerstboom, die op het Hofplein zal worden opgericht, wordt 120 m hoog. In de roestvrij stalen takken schommelt een restaurant, het Heineken's Nest. De piek van de kerstboom zal worden gevormd door een televisiezender. Het is nl. geen geheim meer, dat Rotterdam binnenkort het voorbeeld van Ghana zal volgen en zich onafhankelijk zal ver klaren. Zodra de banden met Den Haag definitief zijn verbroken en de gekke radio-wetten feestelijk zijn verbrand, zal het eerste Heineken's programma bewijzen, dat commerciële televisie loont, in ieder geval voor het verzorgende reclamebureau. Maakt men zich dus in Rotterdam geen zorgen over de tanende concurrentie van Parijs en Brussel als feest- en lichtstad, minder gerust is men over het de laatste tijd zo sterk in het nieuws zijnde Amsterdam. De excursies naar de „Walletjes", onder leiding van een Officier van Justitie, hebben meer en meer succes. De aansluitende cocktail-parties in de villa van Manke Miep trekken talloze bezoekers. Naar het monument voor het Gouden Hart van de Penoze op het Oudekerksplein beweegt zich een constante stroom van bedevaartgangers. De plannen om het Rijksmuseum af te breken en te vervangen door een tweede Hilton-Droomhotel om nóg meer Ameri kaanse soldaten uit andere leave-centra weg te zuigen nemen steeds vastere vormen aan. Kortom, de tijd, dat een vreemdeling zich in Amsterdam dood moest vervelen en almaar moest kijken naar huizen, die allang gesloopt en grachten, die allang gedempt had den moeten worden, schijnt nu wel definitief voorbij. Met dat al is er dus voor beide steden alle reden, om de toekomst met het volste vertrouwen tegemoet te zien. Natuurlijk, déze feestdagen zullen wij nog wel ouderwets thuis moeten doorbrengen, met wat stem mige muziek, vier op hechte zuilen gemonteerde toespraken en een beetje natje en een beetje droogje. Wat dat laatste betreft, lees vooral niet de artikelen van de maniakale honger-dokters in dag- en dames bladen. Het gepraat over calorieën bederft uw eet lust en giet azijn over uw plumpudding. Prettige feestdagen! vdz

Vers van 't Vat | 1959 | | pagina 4