Spel van herders in de Kerstnacht Al meer dan drie eeuwen lang wordt elk jaar in Les Baux, een heel klein nog geen honderd in woners tellend dorp in Zuid-Frankrijk, een spel door herders opgevoerd. Het begint klokslag 12 uur en herinnert aan het bezoek van de herders aan het Kind Jezus in de stal van Bethlehem. Vóór het middernachtelijk uur trekken de dorpe lingen, gestoken in de klederdracht van deze streek, in optocht naar het kerkje om tijdens de nachtmis hun offers te brengen. Tussen hen in loopt de oudste herder van Les Baux bij een met gekleurde kaarsen en guirlandes versierd karretje, waarin het mooiste lammetje uit de buurt ligt. Het wagentje wordt getrokken door een schaap. Bovendien neemt iedere herder een lam, en elke visser en landbouwer het beste produkt van zee en land mee naar de kerk, om het symbolisch te offeren aan het Kerstkind. De oudste offert zijn lam het eerst, dan de oudste visser zijn vis en de oudste landbouwer een versierde appel, waarin geldstukken gestoken zijn. Met herdersfluit en tamboerijnbegeleiding zingen de aanwezigen ge durende dit ceremonieel Provenqaalse kerstliedjes, die de geboorte van Christus verhalen. Als de mis afge lopen is trekken de dorpelingen naar de herberg om er het Provenqaalse kerstdiner met. dertien desserts te gebruiken. In alle huisjes worden souvenirs aan toeristen verkocht. Want aangetrokken door de eenvoud van dit traditionele gebeuren, komen elk jaar talloze belangstellenden van heinde en verre naar Les Baux, om dit schouwspel bij te wonen.

Vers van 't Vat | 1959 | | pagina 28