BEELDFILATELIE Beste lezers, Het is kort geleden, dat ik bij de Heineken s bierbrouwerij Mij. in Rotterdam een postzegelclubje heb opgericht. Het is nog maar klein, maar ik hoop dat het in de toekomst tot een flinke club mag groeien. Bij diverse grote concerns hebben ze ook een postzegelclub en daar mag Heineken als wereldconcern toch zeker niet voor onderdoen. Ik neem aan dat er bij de H.B.M. toch heel wat verzamelaars zijn. Er zijn beginners, gevorderden en ver gevorderden en zo heb je duizend en een mogelijkheden hoe je kan sparen en wat. Hieronder zal ik u een overzicht geven van wat er op het gebied van beeldfilatelie gespaard kan worden. Ik hoop dat ook u nu tot de verzamelaars gaat behoren en lid van onze club wordt. Op die manier kunt u uw verzameling verrijken met nieuwe zegels en uw doubletten kunt u weer van de hand doen. Mochten er onder u zijn die iets meer willen weten over de club en of er nog andere mogelijkheden zijn dan zal ik dit gaarne van li vernemen. Met Filatelistische groet, A. VERLAAN, (Rotterdam, toestel 327) De tijd waarin wij leven, wordt zeer vaak aan gegeven als „Modern". Alles wordt immers tegen woordig gemoderniseerd en in vele huisgezinnen is men met het aanpassen aan de nieuwe tijd begonnen. Toepassing van moderne kleuren, overschakeling op hedendaagse meubels, zijn schering en inslag. Reeds lang kennen wij in de muziek de begrippen „Klassiek" en „Modern"; maar wist u, dat deze begrippen ook in de filatelie voorkomen? Klassiek verzamelen Onder deze aanduiding wordt door verzamelaars van postzegels verstaan: het bijeenbrengen van post zegels van één land, of van verscheidene landen, met de bedoeling te trachten dit zo compleet mogelijk te maken. Voor deze wijze van verzamelen is een speciale cata logus van het (de) desbetreffende land(en) een noodzakelijk vereiste. Immers, er bestaan soms kleine verschillen, welke zonder kennis der zegels niet te ontdekken zijn. Een klassieke verzamelaar zal dan ook vaak gebruik maken van een speciaal voorge drukt album van het door hem gekozen gebied. Beeldverzamelen Een geheel ander object is de „Beeldfilatelie". Dit woord geeft reeds de bedoeling aan; namelijk het bijeenbrengen van postzegels met een bepaald motief. Dat men hierbij niet aan één land, zelfs niet aan een groep van landen gebonden is, spreekt voor zichzelf. Waarom hebben nu veel postzegelverzamelaars de beeldfilatelie gekozen? Wel, een dertig a veertig jaar geleden was het nog mogelijk postzegels van de gehele wereld compleet te verzamelen. Thans echter, door de steeds groter wordende stroom van nieuwe uitgiften, is dit bijna niet meer mogelijk, daar dit dan kapitalen gaat kosten. Teneinde dan toch nog de gehele wereld als verzamelgebied te beschouwen, hebben velen zich tot het motiefverzamelen gewend. Aan de andere kant is hier natuurlijk ook de per soonlijke smaak een belangrijke factor. Kan de klassieke verzamelaar volstaan met een speciale catalogus van zijn gebied en heeft hij ook vaak de keuze uit goed verzorgde landenalbums, voor de beeldverzamelaar liggen deze attributen op een geheel ander vlak. Nadat deze verzamelaar zijn keuze heeft gemaakt (dat wil zeggen, het te ver- 21

Vers van 't Vat | 1959 | | pagina 23