Bierbrouwen. Rechts wordt de gegiste mout gezeefd en het bier wordt in kruiken gegoten, die de man links van het midden vermoedelijk op het punt staat om van lemen stoppen te voorzien. Geheel links een vrouw met een vogel. Houten model uit de 6e dynastie ca. 2330 j. v. Chr., thans in het British Museum. eet- de zes linst •van een :nnu 50St, ene het istel ken. ven, ver- Het bier in de graven Zoals reeds een paar voorbeelden hebben aangetoond, weerspiegelt zich de grote be tekenis van het bier voor het volk der pyramiden in grafinscripties en voorwerpen die men in graven heeft gevonden. De oude Egyptenaren stelden zich het leven hier namaals voor als een getrouwe kopie van het aardse leven, met dezelfde uitingen en dezelfde behoeften. Voor een Egyptenaar was het aardse leven slechts een voorberei ding op het leven na de dood, en hij offerde brood en bier aan Osiris, opdat zijn over leden familieleden en vrienden zouden mogen deelnemen aan de maaltijden van de god. Op een grafsteen boven een harem schrijver staat bijvoorbeeld: Gij die leeft op aarde en haar schone lucht inademt en die voorbij dit graf gaat, dat ik in orde heb gebracht voor de scha duw van mijn ziel, indien Gij wilt dat Uw goden U zullen belonen, zegt dan: „Moge de koning een offer brengen aan Osiris, de grote god, opdat deze aan de schaduw van de grote haremschrijver Sbk-htp duizenden broden en duizenden kruiken bier moge geven. De dode kreeg ook bier mee in het graf, opdat zijn ziel niet van dorst zou sterven op zijn lange tocht naar het rijk van Osiris, en benevens verschillende soorten etens waren ook die voorwerpen, die hij hier in het leven had gebruikt in zijn beroep of in zijn huis en die hij in het vervolg wel licht nodig zou kunnen hebben. Men treft zodoende niet slechts hele huishoudelijke uitrustingen aan, maar ook modellen van b.v. molenaars, bakkers en brouwers, die de overledene zouden moeten helpen bij deze belangrijke bezigheden in het dodenrijk, en dezelfde symbolische be tekenis hadden de afbeeldingen met ver schillende taferelen uit het aardse leven waarmede de graven werden getooid. Graanvoorraadschuur bestaande uit drie voorraad kamers met schuifdeuren en een omgebouwde omheining. De figuur op het dak is waarschijnlijk de magazijn beheerder. Houten model in het British Museum. Bovenstaande groep kan op bierbereiding of vervaardiging van wijn betrekking hebben. De mannen in de kuipen zouden zodoende öf mout bewerken óf druiven door trappen fijn stampen. Houten model van ca. 2000 j. v. Chr. In het British Museum. 15

Vers van 't Vat | 1959 | | pagina 17