Op besoek bij de grootste bierpullenversamelaar De Black Horse Bar van de heer Marchal in Utrecht is een museum-taveerne Op mijn artikelenserie over de geschiedenis van de bier pul, kreeg ik uit Heineken's kringen veel reacties. Eén van die reacties kwam van de heer A. J. Marchal uit Utrecht. Deze zeker de grootste verzamelaar van bierpullen in ons land zijn we toen maar eens gaan op zoeken in zijn reuze gezellige „museumtaveerne" in de Drieharingstraat. Het is begrijpelijk, dat de uitnodiging voor dit nummer de gast van „Vers van 't Vat" te zijn, graag aanvaard werd. En toen wij ons aan de bar schaarden, was bij alle inzittenden op zijn minst genomen het geloof aanwezig, dat dit een geslaagde avond zou worden. Daar bovendien onze gast een man is, die slechts geringe bereidheid heeft om het toeval de alleenheerschappij te laten voeren, tapte barkeeper Piet (coctailkampioen 1958) meteen maar een „PRINSELIJK" biertje in de bijzonder sierlijke „BERNEIARD"-bokaal. (Dat wil zeg gen het model bokaal waar ook prins Bernhard bij de opening van de Bossche brouwerij uit dronk Red.). Televisieopname De heer A. J. Marchal (52) bezat vroeger een horecabe drijf in het hart van Utrecht. In de bezettingstijd moest hij dit pand echter ontruimen. Deze bekende bar was gelegen aan het begin van de Amsterdamsestraatweg en was reeds in de Napoleontische tijd een wisselplaats voor ruiter en paard; naar men zegt bestond dit café reeds in 1823 onder de naam van ,,'t ZWARTE PAARD". Volgens de overleveringen stond nl. voor het café aan de straatweg een monumentale drinkbak, waaruit de paarden der postkoetsen en karossen dronken: eens werd tijdens dit drinkfestijn één van de paarden schichtig en sprong pardoes door de voorruit van het café en aan dat voorval had de herberg haar naam verdiend. Na de oorlog echter, bij de opening van de nieuwe zaak, vonden de Utrechtse studenten vaste stamgasten de Engelse naam beter in het gehoor liggen en zo heet de bar dus voortaan "THE BLACK HORSE BAR". Op 16 maart 1938 werd er nog een typisch jubileum gevierd; op die datum werd nl. door de heer Verwoolde Heineken's agent voor Utrecht het 5000ste vat LIeineken gestoken. Dat de bar een internationale vermaardheid bezit, blijkt wel uit het feit, dat in decem ber 1955 de hele bar op zijn kop stond, toen vijftien televisiemannen van de Engelse Polytechnic Studios Ltd. er bezit van genomen hadden om opnamen te maken voor het commerciële televisieprogramma: „You've never seen this". Men was reeds in Den Haag geweest om het smalste huis op te nemen, naar Staphorst voor een bruiloft, naar Lelystad voor de landaanwinning, naar Oudewater voor de heksenwaag en natuurlijk naar Utrecht voor „onze" bierpullen. De eerste pul (een eenvoudige Duitse stenen pul zonder deksel, versierd met kabouters met pullen in de hand) heeft de heer Marchal gekregen van zijn vrouw. Dit was in 1934 het begin van deze reuze-verzameling. Door de loop der tijden heen heeft hij tal van relaties gekregen, die hem behulpzaam zijn bij het uitbreiden van zijn collectie; maar tevens ontwikkelde hij een „zevende zintuig", dat hem de feeling en de fijne neus verschafte om nu juist overal datgene vandaan te halen, wat anderen over het hoofd zien. In binnen- en buitenland vond hij zijn pullen. En bij al zijn omzwervingen in regen en wind was de ge schiedenis van onze Anggerèk met haar mooie blauwe ogen en de met bier gevulde schedel van een eenmaal overwonnen vijand in haar hand, binnen zijn bereik en daardoor een troost en tegelijk aansporing om verder te gaan en zijn verzameling te completeren. Vele grapjes Maar na dit verhaaltje over deze ras-verzamelaar, nu de pullen. 4

Vers van 't Vat | 1959 | | pagina 6