Het huis op de Hoogendijk. Omgeven door familie en vrienden. Mejuffrouw Buys op 25-jarige leeftijd. diepingen en een kelder laten bouwen. Niet gesproken over haar geheime ideaal: een winkel erbij te hebben. Immers, de vergunning was er al, dus waarom niet een winkel erbij beginnen? Haar op zakelijk gebied meer conservatieve broer keerde zich echter tegen al deze „revolutionaire" plannen en aangezien ook hij een stem in het kapittel had, vond geen van deze reorganisaties plaats. „Weet u wat ik me ook nog herinner?" vraagt mejuffrouw Buys ons ineens, terwijl zij aan het ver tellen is, „dat in de tijd van mijn vader de machine knecht het hoogste salaris kreeg; en dat was 12 gulden per week. De anderen verdienden een gulden of acht, negen per week!" Zij neemt de draad van het verhaal weer op. Enkele jaren onderbrak zij haar aanwezig heid in Zaandam, toen zij haar broer ging helpen, die een hotel had in Hindelopen. „Ik heb er de graaf en gravin van Limburg Stirum bediend in die tijd", vertelde zij trots. „Maar het waren toch zware jaren". Goed beschouwd bestond het hele leven van mejuf frouw Buys uit zware jaren. Haar lot was, zoals zij het zelf noemt, altijd de helpende hand in het leven van anderen te zijn. Eigenlijk te veel van het goede; zoveel dat er weinig tijd voor haar privé leven is overgebleven. Goed, een beetje toneelspelen met de beroemde Dirk Witte, en het bespelen van het kerk orgel op zondag was er altijd wel bij. Maar zich aan een werkelijk privé leven wijden heeft mejuffrouw Buys zichzelf nooit gegund, omdat elk moment van haar leven toch aaneengestrengeld was met haar zakenleven. Niettemin kijkt zij tevreden terug op wat achter haar ligt. Op de receptie met hoofdvertegenwoordiger Te Riele. 7

Vers van 't Vat | 1959 | | pagina 9