75-jarig agentschap Mejuffroutv Buys teas haar tijd ver vooruit Haar huisje aan de Hoogendijk 116 te Zaandam staat niet ver van het Czaar Peterhuisje vandaan. Enkele tientallen stalen fusten voor de deur en een klein bordje aan de muur verraden de relatie met het Heineken's bier. Binnen heerst een feeststemming want de Fa. de Wed. C. Buys is vijfenzeventig jaar agente van de Heineken's Bierbrouwerij Maatschappij. Het is 19 mei 1959 en de zeer energieke 83-jarige mejuffrouw Elisabeth Buys neemt op die dag de felicitaties in ontvangst. Een verstandige vrouw uit wier „levensrelaas" blijkt, dat van dit vijfenzeventig jarige agentschap meer dan vijfenzestig jaar voor haar rekening komt. De geschiedenis voert terug naar vader Buys, wiens bezigheid was het klaarmaken van diners, waarbij hij ook de dranken verzorgde. Zo werd hij in 1884 agent van de brouwerij. Een groot fust met bier kwam in zijn kelder te liggen en moest daar lageren, voordat er na enige weken hele en halve kruiken mee gevuld konden worden. Als grote bijzonderheid vertelt mejuffrouw Buys, dat haar vader de eerste was in Zaandam, die water in z'n huis kreeg. „Eerst moesten wij, herinner ik me nog, het water uit Haarlem laten komen". Vader Buys was nog geen zes jaar agent van de brouwerij, toen hij ziek werd en op nog zeer jeugdige leeftijd stierf. („In die kamer", wijst mejuffrouw Buys naar de kamer, waar nu haar kantoortje is. „Daar is ook mijn moeder gestorven. Ik heb het nu maar in kantoor veranderd, want ik heb geen zin er zelf ook in te sterven"). Moeder Buys bleef met vier kleine kinderen achter. Zij nam de leiding van de zaak over. Inmiddels groeide de kleine Elisabeth op tot een jong meisje en toen zij de school beëindigd had, ging zij haar moeder assisteren. De gang van zaken was haar totdien niet helemaal vreemd geweest. Immers tijdens de ziekte van haar vader had zij af en toe de helpende hand geboden. „Ik had een lijst gemaakt van de afnemers en de bestellingen en had deze aan vader voor controle gegeven. Met dikke rode potlood strepen erdoorheen kreeg ik de lijst van hem terug, met de mededeling, dat er niet veel van deugde". Ook haar broer Peter kwam in de zaak. Hij nam de buitendienst voor zijn rekening. Jaar in jaar uit be zocht hij zijn klanten in Zaandam en omstreken, totdat hij het vorig jaar maart op een dag bij een van zijn klanten in elkaar zakte en stierf. Toen moeder Buys in 1936 overleed, had haar dochter Elisabeth al geruime tijd zelfstandig de zaak geleid. Het waren haar gezond verstand en haar nuchtere reële wijze van zakelijk denken, waardoor zij in die jaren onbewust de leidende positie is gaan innemen in het gezin. Zo kreeg zij ook voor het overlijden van haar moeder de pijnlijke taak om op aanraden van hun huisarts op een gegeven ogenblik met haar te spreken over het opmaken van een testament. „Kind, je gaat maar naar een notaris en regelt alles, maar ik wil er niets van zien", was het antwoord van een moeder, die een dergelijk vertrouwen stelde in haar dochter. Moeders wil was wet, en zo kwam bij haar overlijden de firma Buys op naam van Elisabeth en Peter te staan. Uit haar verhalen in de met ontelbare familiefoto's gestoffeerde woonkamer, over het wel en wee van de firma Buys krijgt de bezoeker al spoedig een duidelijk beeld van mejuf frouw Buys zelf. Waarschijnlijk is zij een vrouw, die eigenlijk haar tijd ver vooruit is geweest. Had zij haar zin in menig opzicht, wat betreft de zaak, door kunnen drijven, dan was inplaats van een aller- charmantst „eenmansbedrijf" er waarschijnlijk een enorme organisatie uit gegroeid. Het eerste, wat zij in de dertiger jaren deed, was het laten maken van een bouwtekening voor een nieuw woonhuis plus opslagruimte. In plaats van de twee kleine dorps huisjes waarin nauwelijks enige opslagruimte aan wezig was, wilde zij een nieuw huis met twee ver- 6

Vers van 't Vat | 1959 | | pagina 8