De Watutsi-dansers zorgden oorspronkelijk voor verpozing van de koning. Tegenwoordig is het baliet meer op het toerisme afgestemd en bestaan de leden niet meer uit Watutsi's. Strand en vulkanen Een Watutsi, met de typerende haardracht. het eeuwenlang slavenwerk verrichten voor de Watutsi's, die hen in de 16e eeuw aan zich onderworpen hadden. De Watutsi's zelf, de heersende kaste van Ruanda, zijn niet op het werk vertegenwoordigd. Ze zijn van Hamie- tische oorsprong, zoals de Abessiniërs, en zijn door hun uiterlijk direct van de andere stammen, die van negroïde afkomst zijn, te onderscheiden. Het is een prachtig mensentype, lang en toch goed geproportioneerd, het be weegt zich tegelijk waardig en gracieus, een indruk die versterkt wordt door hun in de regel witte toga. Europeanen die het ongeluk hebben tussen Watutsi's te worden gezien, doen beseffen hoe pover van afwerking én de kleren én de blanken zijn. Vorstelijke dansers De dansen van de Watutsi, een hoofdgerecht op het menu van de groottoerist die zijn leven waagt in Afrika, waren oorspronkelijk een ontspanning voor de Mwami of Koning. Het corps de ballet werd geselecteerd uit de zonen van de aanzienlijkste Watutsifamilies van Ruanda, en een slechte danspas betekende ongenade voor de dansers. Het heilig vuur waarmee vroeger werd gedanst is verminderd; de dansgroep in Kisenyi danst in hoofd zaak voor toeristen en telt geen Watutsi's onder zijn dansers. Reusachtige berggorilla De omgeving van GomaKisenyi is buitengewoon inte ressant. Op 20 km afstand van de stad ligt de actiefste vulkaan van Afrika, de Nyamluragira. In de afgelopen anderhalf jaar zijn er twee grote uitbarstingen geweest. GomaKisenyi ligt aan de voet van de Nyiragongo.

Vers van 't Vat | 1959 | | pagina 14