IN ÉÉN ZIN GEZEGD Van drie vergeten bruiden Wat is nu eigenlijk een bedrijfsleider In de „Haarlemse Courant" lazen wij onderstaande humoristisch stukje dat wij ook u niet willen onthouden: „Vader, wat is eigenlijk een be drijfsleider?", vroeg de zoon arge loos. Het bleef geruime tijd stil. Er klonk een diepe zucht uit de schaduwhoek en de massale figuur richtte zich moeizaam naar voren in de stoel. Eindelijk kwam het antwoord. „Wat een bedrijfsleider is, jongen, kan ik je in één zin zeggen." Dat was precies wat de jongen bedoelde. In één zin. „Nou dan?" „Een bedrijfsleider, jongen, is een man die boven een schare werkers en onder een directie werkzaam is en in die functie zorgt dat de wensen der directie als opdrachten aan de werkers worden kenbaar gemaakt, waarbij hij de ervaring opdoet dat wensen altijd heel een voudig zijn, doch de praktische verwezenlijking daarentegen op vele moeilijkheden stuit, aangezien hij bij het geven van opdrachten merkt dat zij altijd verkeerd of maar half begrepen worden en nooit worden uitgevoerd op de manier die hij zelf gedacht heeft, waardoor hij de neiging krijgt om alle opdrachten zelf uit te voeren maar die neiging moet onderdruk ken om zijn gezag te handhaven en dan met ongeduld moet toezien dat anderen op hun gemak dingen doen die veel haast hebben en andere dingen geheel en al nalaten, waardoor er van de resultaten niets terecht komt zodat men opnieuw moet beginnen en de opdracht geheel en al moet herhalen, waarbij het gevaar ontstaat dat er meer gepraat dan gewerkt wordt, zodat de uitvoering de toegestane tijds limiet overschrijdt en de directie zich afvraagt of zij wel de juiste man op de juiste plaats heeft gezet en zich ernstig gaat beraden op een mutatie, die echter niet door gaat omdat zij eerst nog eens onder vier ogen met de betrokkene wil praten om hem te wijzen op de noodzakelijkheid zijn werk met grotere aandacht en nauwkeurig heid te verrichten, waarna de be trokkene de hopeloosheid inziet om uit te leggen wat er aan de hand is en dan met verdubbelde ijver probeert zijn mensen aan het verstand te brengen, wat er eigen lijk van hen verlangd wordt, waar bij hij zijn zelfbeheersing niet mag verliezen en niet mag laten door schemeren dat hij aanmerkingen op hun werk heeft, aangezien arbeidskrachten zo moeilijk te krijgen zijn en de stemming in het bedrijf een belangrijke factor is, die niet mag worden verwaarloosd en evenzeer tot de produktie bij draagt als elke andere factor zodat hij met groot geduld op nieuw gaat uitleggen welke taak iedereen heeft te verrichten om het resultaat bevredigend te doen zijn, waarna iedereen weer aan het werk tijgt en de bedrijfsleider een nog grotere neiging moet onder drukken om alle dingen zelf te doen, zodat hij aan nervositeit gaat lijden en de directie hem de raad geeft enkele dagen rust te nemen op eigen kosten om te voorkomen, dat de werkers wor den geprikkeld door onbeheerste uitbarstingen, welk advies de be drijfsleider echter niet opvolgt omdat hij er een bedekte toespeling op zijn misbaarheid in ziet, zodat hij een tabletje slikt en zichzelf voorhoudt dat hij zich niet zo druk moet maken en dat alles op zijn pootjes terecht zal komen waarna hij naar huis gaat met de overtuiging dat alles niet op zijn pootjes terecht zal komen en dan wanhopig in zijn leunstoel zakt en dan zijn vrouw hoort vragen: „Hoe was het vandaag met het werk?" „Kijk, jongen, dat is een bedrijfs leider." Op de correspondentie-afdeling in Rotterdam deed zich enige maan den geleden het unieke feit voor, dat drie dames vrijwel gelijktijdig in het huwelijk traden. Dat kon natuurlijk niet ongemerkt passeren en dat gebeurde ook niet. Na de verschijning van ons Kerst nummer bekeek mijn vrouw me wat achterdochtig. „Ik dacht, dat er drie dames op die afdeling van jou getrouwd waren." „Die afdeling van jou" klonk niet bemoedigend en ik zei fier: „Nou en „Staat niks van in Vers van 't Vat." „Zeker vergeten. Gebeurt wel eens meer." „Kan toch niet bij zo iets bijzon ders. En je was nog al zo laat thuis die avond." Daar was het dan. Het is voor een goede echtgenote, die heel groot moedig haar man vrij laat voor een afscheidsgezelligheidje met lieve meisjes, ook wel om even te gaan twijfelen. Was dat de ware reden van die late thuiskomstf Was er wel een driedubbele bruiloft Het was de reden. Wij zouden na kantoortijd nog even bij elkaar komen in de Raadskelder om het 8

Vers van 't Vat | 1959 | | pagina 10