Een gulden bM een tientje nu toe overgegaan de spaarzin bij de jeugd te bevor deren en beeft daarvoor een Jeugdspaarwet in gevoerd, welke op 1 oktober jongstleden in werking is getreden. Hierbij wordt een belastingvrije premie van 10 toegekend over het gespaarde bedrag en de spaarbankrente; dus een gulden bij een tientje. Dit is een zeer voordelige manier van sparen en omdat de jongeren in onze brouwerijen ook in de gelegenheid worden gesteld hieraan deel te nemen, willen wij hieronder uiteenzetten wat deze nieuwe Jeugdspaarwetregeling precies inhoudt. Wie van ons herinnert zich niet met welk een vol doening wij in onze kinderjaren de van ouders, tantes en ooms gekregen dubbeltjes en kwartjes in de gleuf van onze spaarpot lieten glijden? Gespaard wordt er tegenwoordig ook nog door de jeugd; het verschil is alleen dat dubbeltjes en kwartjes vandaag al gauw de vorm van guldens en rijksdaalders aannemen. Door jong reeds regelmatig kleine bedragen te sparen, krijgt men op den duur een aardig sommetje bij el kaar, waarmee men zich iets bijzonders kan veroor loven, hetgeen anders misschien niet mogelijk was geweest. Het sparen is echter niet alleen van belang voor de betrokkene zelf, maar evenzeer voor de gemeenschap waarin hij leeft. Wie spaart, bevordert dus niet alleen zijn eigen welzijn, maar draagt tevens indirect bij tot de welvaart en de economische zelf standigheid van zijn land. Velen zijn het zich misschien niet bewust, dat de dooi de individuele spaarders gezamenlijk bij de spaar- instellingen bijeengebrachte kapitalen, via geldlenin gen aan gemeenten, provincies en het Rijk, ten nutte worden gemaakt aan de uitvoering van grote projecten, welke de algemene welvaart en daarmede de werkgelegenheid bevorderen. Denk maar aan de bouw van woningen, scholen, ziekenhuizen, wegen, bruggen en de meer spectaculaire werken als het Deltaplan en de Europoort. Waarschijnlijk met de leuze de jeugd van heden is de klant van morgen" voor ogen, is de overheid er Wat zijn de eisen? De jeugdspaarder moet voldoen aan de volgende eisen: 1. niet jonger zijn dan 15 jaar en niet ouder dan 20 jaar (uitzondering: niet ouder dan 23 jaar indien hij in militaire dienst is geweest); 2. verklaring afleggen, dat er te zijnen name geen andere jeugdspaarovereenkomst lopende is; 3. identiteitsbewijs overleggen; 4. indien hij ouder is dan 20, maar niet ouder dan 23 jaar en er zich op beroept in militaire dienst te zijn geweest, moet hij een groot-verlofpas overleggen. Hij moet dan tevens een verklaring afleggen dat hem niet bereids ter zake van een vroegere jeugdspaarovereenkomst een spaar- premie is uitgekeerd; 5. handtekening zetten op een formulier; (N.B. Al deze handelingen mag de minderjarige zelf verrichten zonder medewerking van de wet telijke vertegenwoordiger); 6. bij het sluiten van de overeenkomst moet een eerste storting worden verricht; 7. per kalenderjaar mag niet meer dan 200,en niet minder dan 30,worden ingelegd, terwijl deze inleg moet geschieden in bedragen van min stens 1, 8. er mag slechts éénmaal per kalenderjaar een bedrag worden opgenomen, maar er moet mini maal het aantal „gespaarde jaren" X 30, blijven staan;

Vers van 't Vat | 1958 | | pagina 6