's-Heinekenboscli Zoete, lieve Gerritje is een aardige meid en de nieuwe brouwerij in 's-Heinekenbosch is een prachtige brou werij maar ze hebben er toch wel een erg gek brouw huis. Het is helemaal van metaal. Als je er tegen tikt, doet het onwillekeurig denken aan de Ameri kaanse biskwieblikken anno 1945, maar het heeft ook iets van een juke-box, want wil je er van onderen wat uitkrijgen, dat moet je er vanboven iets instoppen. Dus stoppen ze er van boven mout in en van onderen komt er bier uit. Dat gaat allemaal vanzelf. Het spul hoeft maar van verdieping tot verdieping te zakken, hier en daar onderweg wat op te pikken, te verwarmen of te koelen en klaar is Kees. In 's-Heinekenbosch is de wet van de zwaartekracht herontdekt en aanvankelijk was men zelfs van plan het systeem van la-maar-zakken met nog grotere consequentie door te voeren. Men had het silogebouw boven op het gekke brouwhuis willen zetten, het brouwhuis bovenop het gist- en lagerkeldergebouw en dat weer boven op de tapkelder en bottelarij. Het geheel zou dan echter een vrij hoog geval zijn ge worden en aangezien het krabben van de wolken in Brabant om bepaalde redenen ten strengste is ver boden, heeft men dit plan op het laatste moment toch moeten laten varen. Mede hierdoor heeft het gebouwencomplex een vrij grote oppervlakte gekregen en konden ook de kegel banen, die onder de gebouwen doorlopen, de zg. tunnels, de grootste worden van Europa. Het is bijzonder jammer, dat de technische leiding gemeend heeft, deze tunnels te moeten misbruiken om er kilometers en kilometers leidingen, buizen, draden, pijpen en snoeren in te leggen, maar ongetwijfeld zal de directie bereid zijn om, wanneer er werkelijk een goed kegelconcours is, deze rommel al is het maar tijdelijk te doen verwijderen. Heinebos zal in deze zijn sportieve plicht niet ver zaken, evenmin als men afwijzend zal staan tegen over het verzoek van de Gemeente Engelen en haar satellietstad 's-Heinekenbosch (het voormalige 's-Her- togenbosch) om 's zaterdagsavonds enige van de vele gistkuipen af te staan aan de gemeentenaren voor het wekelijkse bad. Er is op technisch gebied in die brouwerij al zoveel gebeurd, dat men er ook stellig in zal slagen een kiervrije afscheiding te maken tus sen de mannen- en vrouwenafdeling. Van de vele interessante dingen, die wij in de nieuwe Heinebos-brouwerij tegenkwamen, willen wij vooral ook vermelden de machinekamer, of liever machine hal. Van de vloer van die machinehal zal bij voor komende excursies ook worden gegeten, ofschoon op verzoek van de hoofdmachinist rode bieten (Rotter dams: kroten) zoveel mogelijk van het menu zullen worden geweerd. Men overweegt ook, deze machinehal in te schakelen in de op 't ogenblik zo sterk in de mode zijnde actie van „doe het zelf!". Excursionisten, die hiervoor aanleg vertonen, zouden dan naar hartelust mogen draaien aan de dertienduizendzevenhonderd- eenenveertig knopjes, kraantjes, hendeltjes, ventiel- tjes en schakelaartjes, die hier in allerlei vrolijke en esthetisch verantwoorde kleurtjes aanwezig zijn. Dat daarbij de stroming in het gekke brouwhuis plotseling zou kunnen omdraaien en er dus van onderen bier naar binnen zou spuiten en de mout- korrels in wolken uit het dak zouden komen vliegen, dit kan alleen maar leerzaam geacht worden en ver schaft bovendien voer aan de 20.000 Barnevelders (grootste brouwerij-hoenderpark van Europa), die de heer Van Rossem in artistieke zwart-wit-combinaties rond de juke-box wil groeperen. De eierenproduktie van dit hoenderpark zou niet worden gebruikt om de uitsmijtersmarkt te ondermijnen, maar zou na enige maanden op een zonnig plekje te zijn bewaard geheel belangeloos ter beschikking worden gesteld van bezoekers van toneelvoorstellingen, concerten en sportwedstrijden. Bij ons bezoek was het voormelde pluimvee nog niet aanwezig, maar desondanks viel ons de grote bedrij vigheid op, die allerwegen op het terrein heerst. Jerome K. Jerome, die naar zijn gevleugeld woord zoveel van werken hield, dat hij er urenlang naar kon zitten kijken, zou hier zijn hart kunnen ophalen! Bepaald hartverheffend is ook de animo, waarmee dit alles gebeurt. Schilders, die het mozaïek schilder- 2

Vers van 't Vat | 1958 | | pagina 4