Florence in september Waar blijven de foto's? Het aantal inzendingen voor de in ons julinummer aangekondigde fotoprijsvraag is niet anders te noemen dan teleurstellend. Wij kunnen echt niet geloven dat er tijdens de vakantiedagen zó weinig is gefotografeerd. Misschien is het omdat deze aan kondiging zo lang geleden in ons blad stond, dat het velen totaal is ontgaan; anderen hebben wel licht op dat moment nog niet eens aan vakantie gedacht. Daarom willen wij, nu wij allen de va kantie achter de rug hebben, hier nog eens de aandacht op deze prijsvraag vestigen en zullen dan de uitslag beslist in ons volgend (kerst)nummer publiceren. U kunt dus allen nog meedoen door uw vakantiefoto voor 1 december a.s. in te sturen. (Ook zouden wij nog enkele „sterke" vakantieverhalen, waarover wij eveneens schreven, toegestuurd willen krijgen.) Heb geen schroom maar stuur ons iets! Florence la ville des fleurs" („Florence de bloemen staddat zag ik als ondertitel op een boekje staan, dat de grote kunstschatten beschrijft die deze stad bezit, dank zij de kunstzinnige en zeer rijke familie Medici (bestaande uit bankiers en politicidie er vanaf ongeveer het jaar 1300 woonde en door haar smaak en rijkdom ertoe heeft bijgedragen dat vele grote kunstenaars daar wat hun artistiek kunnen betreft, tot ontplooiing zijn gekomen. „Florence la ville des fleurs" moet volgens mij in de meest ruime zin des woords worden opgevat, wanneer men deze stad bekijkt: Florence, de stad waar eigenlijk alles wondermooi van kleur, vorm en verhouding is. Voor degene die het voorrecht heeft mogen hebben Florence in een stralend zonnige nazomer te bezoe ken en enigszins te leren kennen, wekt bovengenoem de titel ook alle poëtische gevoelens op die deze stad je in zo sterke mate doet beleven. De rivier de Arno, op vele plaatsen zelfs droog- stenig en nog maar traag stromend, buigt zich in flauwe bochten door de stad. De huizen zijn zacht- rose of zachtgeel van kleur, veelal met lichtgroene luiken, die tijdens de felle middagzon gesloten zijn. Is er een balkonnetje hoe piepklein ook dan staat er een plant of is er getracht nog een klein prieeltje te maken, eventueel met nog een aardig gekleurd parasolletje erop. Voor een klein vogel kooitje met een uitermate oninteressant vogeltje erin, is er meestal ook nog net wel een plekje, hetzij op het balkonnetje of zómaar aan de muur, naast of onder het raam. De groentestalletjes en -winkeltjes nooit met gesloten etalages, maar altijd open vertonen een profusie van de prachtigste kleuren. Rode, gele en oranje paprika's, groene vijgen, purperen aubergines (een soort langwerpige komkommervormige vrucht abrikoos-perziken zacht oranje met rode wangen grote trossen witte druiven met donkerbruin ge stoofde vruchten, alles altijd in rieten manden op donkergroene vruchtebladeren uitgestald! Naast deze grijpbare en zichtbare dingen, die zich in de eerste plaats aan je opdringen, is het onzichtbare, namelijk de historie van deze zo eeuwenoude stad nóg intenser voelbaar, nadat je er enige dagen in hebt rondgedwaald. Je krijgt dan sterk het gevoel alsof het heiligschennis is dat er televisieantennes (en wel in enormen getale) op de daken staan, dat er zich moderne vervoermiddelen met veel lawaai en 8

Vers van 't Vat | 1958 | | pagina 10