Brommen is (tocli) duurder dan u denkl Laten wij eens naar de werke- lijke kosten van het brommen kijken. Die zijn inderdaad hoger dan men denkt. Wij hebben voor u een bereke ning van de A.N.W.B. opge kregen. Kijkt men naar de kilometerprijs en vergelijkt men die met een tramrit dan lijkt de bromfiets goedkoop. Maar bedenk wel: u bromt anders dan u denkt. Wie zo'n 4 a 500 km per maand rijdt, moet ten slotte toch wel rekenen op een kostprijs van 20,per maand. Kijkt u maar: Wanneer men de aanlokke lijke etalages ziet met brom mers, waarvan de een nog mooier is dan de andere, en men hoort welk een gemakkelijke betalingsregeling er te treffen valt, roept men al gauw uit: „Dat kan ik mij ook permit teren!" Maar dan is men er nog niet. Kostenberekening van het gebruik van een bromfiets: Nieuwprijs van de bromfiets wegklaar 500, Restwaarde na 5 jaar108, Vaste jaarlijkse kosten: Afschrijving in 5 jaar 74, Renteverlies 5 °/o 12,50 W.A.-verzekering 106,40 Banden en bandenreparatie 15, Lidmaatschap A.N.W.B7,50 „Bromfietskampioen" 4,50 Wegenwacht voor de zomer maanden 5, Diversen, stelpost 10,10 Totaal 135, Variabele kosten: Benzine en olie 1 ct. per km Onderhoud en reparaties 1,5 ct. per km Totaal 2,5 ct. per km Bij een jaargebruik van 6000 km zijn de kosten: 6000 X 2,5 13.500 4,8 ct. per km 6000 Bij een jaarverbruik van 10.000 km zijn de kosten: 10.000_X_2,5 13.500 3,9 ct. per km. 10.000 Zo ziet men dat men toch wel eerst zorgvuldig moet bedenken dat, wanneer men besluit een brom fiets te kopen er rekening mee moet worden ge houden dat er gedurende de afbetalingsmaanden óók nog een bedrag van 20 gulden voor het gebruik moet worden berekend, wat niet door iedereen ge makkelijk opzij te leggen is. lid van de E.G.K.S. geworden, zodat men die gemeenschap het Europa der zes-en-een-half zou kunnen noemen. Twee gedaanten Maar wij zijn er nog niet, want nauwelijks was de W.E.U. tot stand gekomen of de Belgische staatsman Spaak kwam met het voorstel de gemeenschappelijke markt voor kolen, staal, cokes en schroot, die voor het Europa dei- Zes reeds bestaat, uit te breiden tot alle goederen en bovendien het vraagstuk der energiewinning uit atoomsplitsing eveneens gemeen schappelijk te lijf te gaan. Die beide voorstellen, kortweg ge naamd Euromarkt en Euratom, hebben inmiddels de lange weg van „gedachte" tot „goedgekeurd verdrag" afgelegd.Zij zijn een feit van 1 januari 1958 af. Wat zij voor ons betekenen zal van liever lee wel blijken. Hier komt het Europa der Zes dus weer in twee gedaanten om de hoek kijken. Die gedaanten zijn overigens een beetje anders dan bij de E.G.K.S. en bij de W.E.U. Die twee zijn de uitersten, want de laatstgenoemde heeft geen wetgevende macht (het z.g. W.E.U.-parlement heeft ternauwernood een raadgevende bevoegdheid), geen uitvoerende macht (want die is aan de N.A.V.O. gedelegeerd), geen recht sprekende macht en ook verder helemaal niets. Bij de Euromarkt en Euratom ligt het weer anders. Uit vrees voor verwerping door een of meer parlementen heeft men het schema van de E.G.K.S. niet durven overnemen, maar men is wèl verder gegaan dan bij de W.E.U. Maar daarover een vol gende maal. 7

Vers van 't Vat | 1958 | | pagina 9