gezinskaniperen Helïl ii al eens getlaclil over 12 Na een jaar van ingespannen wer ken moet de vakantietijd voor iedereen een periode van ontspan ning zijn. Er eens echt helemaal uit zijn, liefst in een geheel andere omgeving; andere mensen ont moeten; ongewone dingen doen, en eens even een ander leven leiden. Dat is vaak gemakkelijker gezegd dan gedaan. Geld speelt ook hierbij weer een rol, en vooral voor gezinnen met kinderen is het niet altijd gemak kelijk een goede oplossing te vin den voor het vakantievraagstuk. Het verblijf in een hotel of pen sion, hoe comfortabel dit ook vaak mag zijn, heeft vooral voor kinde ren soms vele nadelen en boven dien is het zeker niet goedkoop. Vele gezinnen proberen voor hun vakantietijd de beschikking te krijgen over een zomerhuisje, maar het aantal daarvan is beperkt en vooral voor het volle seizoen is het soms moeilijk nog een geschikt vakantiehuisje te vinden. Het is daarom begrijpelijk dat vele ge zinnen hun toevlucht nemen tot de tent. Inderdaad een voortreffe lijke oplossing, mits.Natuur lijk zijn er een aantal „mitsen", maar die zijn geen van alle onoverwinnelijk. Bijzondere eisen Een van de belangrijkste voor waarden is, dat niemand in het gezin het gezamenlijk kamperen beschouwt als een offer, dat aan de kinderen of aan het gezin moet worden gebracht. Want ook in gezinsverband moet men het kam peren zien als een bijzonder ge zonde sport, waarbij men wel wat comfort moet missen, maar waar veel plezier en gezondheid tegen over staan. Van groot belang is ook natuurlijk dat men over een goede uitrusting beschikt. Dat hoeft echter nog niet te betekenen, dat hiervoor handen vol geld moet worden uitgegeven. Tenslotte moet men beseffen dat kamperen met kinderen bijzondere eisen stelt aan ouders en kinderen. De kinderen (en trouwens de ouders ook) moeten goed gezond zijn, de ouders moeten enige erva ring met kamperen hebben, en bovendien is van groot belang dat er in het gezin een goede kame raadschap heerst. Alle leeftijden Kan men gaan kamperen met kinderen van elke leeftijd? Na tuurlijk, hoewel men rekening zal moeten houden met de verschil lende leeftijden. Zelfs de zuigeling kan worden meegenomen en kan in zijn reiswieg blijven, en al zal de verdere verzorging van de baby wat primitiever zijn dan thuis, het kind hoeft niets te kort te komen. Zo zal bijv. door het gebruik van luiers van celstof, al is dat wat duurder, ook het probleem van de luierwas zijn opgelost. Voor iets oudere kinderen is het kamperen in gezinsverband ideaal. Zij kunnen naar hartelust rovertje en indiaantje spelen, zijn de hele dag in de vrije natuur en daar geldt eerst goed: „mijn spelen is leren". De kleintjes vinden volop gelegenheid om met zand en tak ken te spelen, terwijl de ouderen zich kunnen vermaken met spelen, tochtjes maken, zwemmen, enz. En op de regendagen is er altijd de tent waarin ze kunnen tekenen en kleuren. Welke vorm van kamperen ver dient te voorkeur? Waarschijnlijk zijn de zg. trekkampen voor ge zinnen met kleine kinderen te vermoeiend, omdat o.a. de uitrus ting voor een gezin, hoe eenvoudig men deze ook houdt, door gewicht en omvang de bewegingsmogelijk heid beperkt. De meeste gezinnen zullen het daarom moeten zoeken in het vaste kamp. In de eerste plaats willen wij hier noemen het zg. forenzenkamperen. Het gezin verblijft dan gedurende de zomermaanden of schoolvakan tiemaanden in een tentenkamp, terwijl de werkende leden van het gezin 's avonds of voor het week end naar het kamp komen. Dit is wel gezond maar kostbaar. Want semi-permanente bouwsels die sedert enige tijd aan bepaalde eisen moeten voldoen zijn niet goedkoop, en bovendien kan de berging in de winter moeilijkheden opleveren. Ook gaat in de nabijheid van de grote steden, waar de behoefte aan het forenzenkamperen juist het grootst is, de ruimte hiervoor steeds meer ontbreken; zoals in het westen waar bijvoorbeeld vrijwel geen plaats meer is. Een oplossing kan hier misschien het opvouw bare tenthuisje bieden, dat in enkele uren kan worden opgezet, terwijl het opgevouwen weinig plaats inneemt zodat er op zolder of in het schuurtje altijd wel een plaatsje voor te vinden is. Vast kamp Voor het kamperen tijdens de vakantieweken of tijdens het week einde zal men dus grotendeels zijn aangewezen op een vast kamp buiten deze forenzenkampeer- plaatsen. Dan is het het verstan digste om dit vaste kamp op te slaan in een officieel kampeercen- trum, dat over voldoende accom modatie beschikt, zoals drink water, het verkrijgen van levens middelen en niet in de laatste plaats toiletten, en misschien zelfs douches. Bovendien kan op (helaas nog wel eens voorkomende) regen achtige dagen een kantine van een kampeercentrum een aangenaam toevluchtsoord zijn. (Het bier is weer best). De zwaarste uitrustingsstukken zoals tent, dekens, kampeerbedden en eventueel een box, alsook keu kengerei, kan men van te voren per bode opsturen zodat ook de reis erheen geen onoverkomelijke moeilijkheden behoeft op te leveren. Vergunningen Waar men o.a. ook aan moet denken is, dat in het algemeen kamperen zonder gemeentelijke kampeervergunning slechts is toe gestaan voor houders van kamp- kaarten en dan nog alleen op kam- peerbedrijven die een vergunning

Vers van 't Vat | 1958 | | pagina 14