Voorjaa rsmoeheicl 9 16 Nu de lammetjes in de wei dartelen, de natuur zich begint op te doffen en sommige dieren de winterslaap van zich afschudden, zijn er mensen, die van de komst van de lente minder kunnen genieten dan ze ver wachten. 2e voelen zich niet helemaal fit en gauw vermoeid bij licha melijke inspanning. Bovendien is hun geest minder vlug dan anders. Het is niet, dat ze zich echt ziek voelen, maar het is meer een gevoel van loomheid, dat ze als een last met zich meedragen. Er is in hen niets van de uitbundigheid, die men juist in de lente 7.011 verwachten. Ze vinden, dat ze aan vakantie toe zijn, hun werk gaat hun niet zo goed af als anders. Twee factoren spelen hierbij een rol, het vitamine D en het vitamine C. Een tekort aan vitamine D ver oorzaakt vermoeidheidsverschijn selen. Voor de vitamine D-voor- ziening is ons lichaam vrijwel geheel aangewezen op de zon. Onder invloed van haar ultra violette straling ontstaat het vita mine D in de huid en wordt vandaar met de bloedstroom door het hele lichaam gebracht. Het is een belangrijke stof, die bepaalt hoeveel kalk door de darm uit het voedsel wordt opgenomen en die bovendien een regelende invloed heeft op het afzetten van deze kalk in het beenderstelsel. Vitamine D-tekorten uiten zich dan ook vooral bij kinderen, in de vorm van Engelse ziekte (ra chitis). Dat is ook begrijpelijk om dat bij het kind de opbouw van het beenderstelsel in volle gang is. Het heeft daarvoor nodig kalk, fosfor en vitamine D, alle drie in grotere hoeveelheden dan de vol wassene. Het toedienen van kalk en fosfor, als er een tekort bestaat aan vita mine D, heeft geen zin, want deze verlaten het lichaam onder die omstandigheden even snel als ze erin zijn gekomen. Als bron voor kalk en fosfor is melk het beste. De volwassene heeft minder van deze stoffen nodig, maar toch meer dan men veelal denkt. Het is niet zo, dat het beenweefsel, dat in onze jonge jaren is gevormd ge durende het hele leven, onver anderd blijft. Ook in het been weefsel heeft stofwisseling plaats. Dat wil zeggen, dat uit het been kalk in het bloed wordt opgeno men en dat weer nieuwe kalk door het bloed aan het beenderweefsel ter beschikking wordt gesteld. Zoals wij in onze kamers van tijd tot tijd een nieuw behangetje nemen, zo wordt ook het been weefsel steeds vernieuwd. Bij dit vernieuwingsproces speelt vita mine D een belangrijke rol. In perioden, dat er weinig zon is, of waarin de afstand die de zonne straling naar de aarde moet afleg gen zo groot is, dat ultraviolette straling, die het vitamine D in onze huid vormt, eruit verdwenen is, ontstaat, als de voorraad die in de zomer is gevormd, uitgeput raakt, een tekort aan vitamine D. Dit vitamine komt in onze voe dingsmiddelen niet of nauwelijks voor. Alleen margarine, waaraan het soms wordt toegevoegd, bevat een redelijke hoeveelheid. Het eten van veel vetten, zoals margarine, heeft het bezwaar, dat men er dik van wordt en daarom kunnen wij dit tekort beter op een andere manier wegwerken. Lever traan, vitamine D-druppels en tabletten of hoogtezonkuren zijn daarvoor de aangewezen midde len. De andere factor, die een rol speelt bij het totstandkomen van de voorjaarsmoeheid, is een tekort aan vitamine C. Dit vitamine komt in zeer vele levensmiddelen voor, vooral in de groene groen ten, vruchten en ook in aardappe len. De moeilijkheid met het vitamine C is, dat het zo gemak kelijk verloren gaat. Door verwar ming, door bloot stellen aan de lucht, zoals gebeurt bij laten staan, fijnmalen en -hakken van voedsel door oplossing in vloeistof, zoals bijv. in water, waarin de groente wordt gekookt, verdwijnt het vi tamine C. Daarom is het 7.0 be langrijk iedere dag een kleine hoeveelheid rauwkost te eten, de groente met weinig water op te zetten en niet te lang te laten sud deren, de aardappelen in de schil te koken, en zo min mogelijk rest jes tot de volgende dag te bewaren. Maar ook al neemt men al deze maatregelen, dan nog is er een grote kans, dat er 's winters te korten ontstaan doordat de mees te wintergroenten weinig vitamine C bevatten. Omdat het een zeer belangrijke rol speelt bij de wer king van een groot aantal organen en o.a. bijdraagt aan de weerstand van ons lichaam tegen infectie ziekten, is het noodzakelijk dat tekort zoveel mogelijk aan te vul len. Dit heeft dan bovendien het voordeel, dat de voorjaarsmoeheid wordt voorkomen of verdwijnt. Vitamine C treffen we vooral aan in sinaasappels, citroenen, grape fruits, aardbeien en tomaten. De laatste twee zijn er nog niet en de eerstgenoemde zijn nogal prijzig. Als ze erg duur zijn, kan men het tekort goedkoper aanvullen door tabletjes vitamine C in te nemen, waarvan 1 tot 2 voldoende zijn. Het bestrijden van de voorjaars moeheid is dus niet moeilijk en het is de moeite van het proberen altijd waard, want in het voorjaar moeten we samen met de natuur vrolijk en uitbundig kunnen zijn, daar is het tenslotte lente voor. G. C. SOETERS, Arts (Geef mij maar een pilsje! Red.)

Vers van 't Vat | 1958 | | pagina 18