Buikpijn Gewone kost 10 Eigenlijk is het heerlijk om ergens geen verstand van te hebben. De hele maatschappelijke orde berust op het feit, dat iedere mens maar van een heel klein beetje wat afweet. Als iedereen alles van alles afwist zouden er zonder twijfel nog meer onenigheid en moeilijkheden in de wereld zijn dan nu al het geval is. Doordat we leek zijn durven we overal ons oordeel over uit te spreken. Omdat we niet beter weten zeggen we rustig, dat de regering het helemaal verkeerd doet, dat de directie van het bedrijf waarin we werken er geen flauwe notie van heeft hoe het eigenlijk moet, vinden we onze baas een sul of eigenwijs, begrijpen we niet hoe onze vrouw er in slaagt de hele dag bezig te zijn met zo iets onbenulligs als het huishouden en zijn we van mening, dat wij onze kinderen veel meer zouden kunnen leren dan de onderwijzers. Onze algemene ontwikkeling is net voldoende om ons in staat te stellen over van alles en nog wat mee te praten en dus ook over ziekte. Als iemand, na rijp beraad van de dokter, met een blindedarmontste king in het ziekenhuis terechtkomt, heeft de hele familie het „dadelijk wel geweten, dat het dat zou zijn." „Eigenlijk stom van die dokter, dat hij niet direct vaststelde, dat het een blindedarm was." Een Zweeds gerechtshof deed on langs de uitspraak, dat een dienst bode als onderdeel van haar kost vier flessen bier per dag van haar werkgeefster kon eisen. Vervolg van pagina 6 En wij kijken wat vreemd op als deze jonge, energieke man besluit: „Ik ben zo bang dat de ouderwetse, meer ge moedelijke mentaliteit waarvan on getwijfeld door de heer Van Nigte- vegt ook op mij een stempel is ge drukt langzamerhand zal gaan verdwijnen". Op de gang zag de heer Van Nigte- vegt ons de kamer van de heer Van der Werf verlaten, en met een glim lach zei hij, zo trots als vader niet kan zijn: „Hij is met zijn jeugd een pracht tegenspeler op fiscaal en fi nancieel gebied!" Integendeel, erg knap van die dokter, dat hij na nauwkeurig onderzoek een appendicitis wist te diagnostiseren. Zijn moeilijkheid is namelijk, dat hij meer dan twintig andere oorzaken voor buikpijn kent. Al die aandoeningen geven aanleiding tot het optreden van hetzelfde verschijnsel, buikpijn. Die buikpijn zit weliswaar niet altijd op dezelfde plaats maar dat is met de blindedarm ook niet het geval. Normaal ligt hij rechts onder in de buik, maar hij kan ook best naar boven opgeslagen met zijn punt in de buurt van de lever liggen. Een enkele keer ligt hij zelfs links in plaats van rechts. De blindedarm, of eigenlijk het worm vormig aanhangsel daarvan, is dus een bewegelijk en onberekenbaar ding, dat gemakkelijk ontstoken raakt. Het bestaat uit een blind eindigend stukje darm met een dikke wand en een nauw kanaal, waarmee het in verbinding staat met de eigen lijke blindedarm, zoals het eerste deel van de dikke darm wordt genoemd. Het nauwe kanaal raakt gemakkelijk verstopt door inge dikte darminhoud of door onver teerbare delen uit het voedsel. Als het eenmaal verstopt is, krijgen de bacteriën (ziektekiemen), die zich in groten getale in de dikke darm bevinden, hun kans en ontstaat er een ontstekingsproces, dat zich snel uitbreidt. Doorbreken van dit proces in de buikholte geeft aan leiding tot het ontstaan van buik- vliesontsteking. Voor die tijd is de patiënt meestal echter al lang ge waarschuwd. Het eerste verschijnsel, dat hij waarneemt is buikpijn, waaraan soms wat diarree voorafgaat. De buikpijn gaat altijd gepaard met verstopping en vrijwel altijd met misselijkheid, soms met braken. In dit stadium wordt door vele mensen een belangrijke fout ge maakt. Omdat men in de mening verkeert te doen te hebben met een darmstelsel, dat wat van streek is, geeft men vaak een middel om de darmwerking te bevorderen. Een purgeermiddel, toegediend bij een blindedarmontsteking, kan enorme schade aanrichten. Immers door de verhoogde bewegelijkheid, die er het gevolg van is, wordt de kans dat de ontstoken blindedarm barst en de etter in de buikholte terecht komt, groot. Bij buikpijn moet men daarom nooit zelf dokteren, want dat is niet alleen tijdverlies en tijd is kostbaar bij een blindedarm ontsteking maar het verhoogt ook de kans op ernstige compli caties. Deze aandoening kan alleen door operatie definitief uit de wereld worden geholpen. Indien te lang is gewacht met het inroepen van doktershulp of indien om andere redenen de aandoening reeds enkele dagen bestaat, opereert men veelal niet direct. De blindedarm is dan meestal door ontstekings weefsel met de omgevende organen verkleefd en operatie in dit stadium geeft vaak aanleiding tot moeilijk heden. Liever wacht men dan af, terwijl de ontsteking wordt be streden met daartoe dienende maat regelen, tot het hele proces tot rust is gekomen. Pas daarna verwijdert men de blindedarm. Dat kost meestal wel wat zelfover winning van de patiënt, want onr nu juist als je je weer fit voelt het ziekenhuis binnen te stappen om je te laten opereren ligt niet iedereen. Toch is dat nodig, want op den duur geeft de blindedarm altijd weer aanleiding tot ontstekings processen en het is verstandig dat niet af te wachten. G. C. SOETERS, Arts

Vers van 't Vat | 1958 | | pagina 12